Popeleční středa, která letos připadla na 26. února, je prvním dnem postní doby. Do Velikonoční neděle tedy zbývá 6 týdnů a pár dní. Nabízíme inspiraci na velikonoční tvoření i recepty na oblíbené velikonoční dobroty.
Popeleční středa zahajuje postní období
Popeleční středa získala svůj název podle popela, který vznikl spálením posvěcených kočiček z minulého roku.Autor: iweta0077 / Shutterstock.com
Popeleční středa následuje hned po masopustním úterý (to letos vyšlo na 25. února). Připadá tak na 46. den před Velikonoční nedělí a je vlastně prvním dnem postní doby. Mluví se však o čtyřicetidenní půstu – neděle se totiž do postní doby nezapočítávají, neboť se za postní dny nepovažují. Tento den dostal pojmenování podle popela, který se získal spálením posvěcených kočiček z předchozího roku. Právě první postní den dělával kněz už od 11. století věřícím na čelo křížek z popele (tzv. popelec), jako připomínku pomíjivosti pozemského života a nezbytné pokory.
Velikonoční tvoření
- velikonoční a jarní přání – k velikonočním tradicím patří přes 140 let posílání pohlednic. Snadno si můžete vyrobit originální velikonoční přání. Tvořit mohou už nejmenší děti.
- velikonoční dekorace – si snadno zvládnete vyrobit vlastními silami. Jen počítejte, že některé vám zaberou více času: velikonoční věnec, venkovní velikonoční dekorace.
- květiny nesmí chybět. Skvěle navodí jarní atmosféru. Ať už sáhnete po pestrobarevných petrklíčích (primulkách), jarních rychlených cibulovinách nebo využijete atraktivní cinerárii (starček, popelivku).
Velikonoční pečení
Drobné sladkosti můžete s předstihem připravit jako pohoštění pro koledníky. Zvlášť těsto na perníčky je potřeba zadělat v dostatečném předstihu. Inspiraci najdete i mezi vánočními recepty. Nejvíce se hodí těsto na perníčky nebo linecké. Velikonoční tvary si můžete vyříznout buď podle šablony z kartonu (kraslice) nebo použít vhodnou formičku (kuřátka, ovečky, zajíčky).
Velikonoční beránek z kynutého těsta pečený bez formy.Autor: Tatiana Vorona / Shutterstock.com
K tradičním velikonočním symbolům patří beránek. Receptů na velikonočního beránka najdete na našem webu přes dvě desítky, největšímu zájmu se těší velikonoční beránek tvarohový. Ale upéct můžete i beránka biskupského, kakaového s kokosem, makového, z majonézy, s citronovou polevou, jablečného, banánového mourovaného, mrkvového, ořechového, mandlového, čokoládového, olejového či kynutého. A zkrátka nepřijdou ani ti, kteří formu na pečení beránka nemají a pořizovat si ji nechtějí: recepty na beránky bez formy.
Velikonoce na webu iReceptar
Velikonoční dekorace, zdobení kraslic, sladké i slané velikonoční recepty, historie, tradice. To vše souvisí s tématem Velikonoce. Množství inspirace také najdete na nástěnkách na profilu Receptáře na síti Pinterest
Kdy budou Velikonoce v roce 2020?
Boží hod velikonoční se podle kalendáře katolické církve slaví první neděli po prvním jarním úplňku (ten letos připadá na 8. dubna).
- Zelený čtvrtek – 9. dubna
- Velký pátek – 10. dubna (svátek a volný den v České republice)
- Bílá sobota – 11. dubna
- Velikonoční neděle, Boží hod velikonoční – 12. dubna
- Velikonoční pondělí – 13. dubna (svátek a volný den v České republice)