Okrasné javory byly vyšlechtěny do fantastických barevných odstínů a atraktivních tvarů. Některé se zbarvují až na podzim, jiné jsou zářivé celoročně. Dopřát si je může každá zahrada, i ta nejmenší – na výběr jsou všechny velikosti. Jak je vysazovat, množit a chránit před chorobami?
Okrasné javory opravdu dodají zahradě kouzlo a atmosféru. Ale i když nejsou nijak extrémně náročné, aby prospívaly, jisté specifické podmínky potřebují. Daří se jim spíše v polostínu, nebo alespoň na místě, kde je netrápí polední sluneční žár. Na něj jsou citlivé především mladé sazenice – ty se vyplatí ochránit třeba zástěnou, pokud větší stín k dispozici není. A také je ideální místo s vyšší vzdušnou vlhkostí, například v blízkosti zahradního jezírka.
okrasný javorAutor: Archiv ireceptar.cz
Podzim, ideální čas pro výsadbu
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Místo pro výsadbu vybírejte dobře. Javorům, především mladým, nesvědčí příliš slunce a sucho. Naprosto nevhodné je například místo u jižní zdi.
Nejvhodnější doba pro výsadbu sazenic, které zakoupíte ve školkách i v zahradnictvích, je od října do poloviny listopadu.
- Prostokořenné sazenice se sázejí až po opadu listů.
- Stromky zapěstované v kontejnerech můžete vysazovat prakticky celoročně, ale podzim (nebo časné jaro) je opět nejvýhodnější z hlediska ujmutí.
Javory lze množit semeny i vegetativně
Pěstitelé množí javory:
- výsevem semen na podzim nebo na jaře
- roubováním na semenáče daného druhu převážně v srpnu
- řízkováním ve skleníku v březnu nebo v červenci s použitím stimulátoru.
- semenáče se v červenci a srpnu očkují
Jako podnož pro mnohé drobnolisté javory je osvědčený javor babyka (Acer campestre).
okrasné javoryAutor: Archiv ireceptar.cz
Hřížení zvládne každý
U řady druhů lze použít i hřížení. Tato stará zahradnická technika je chytrá a jednoduchá.
- Provádí se tak, že se střední část živého výhonu zahrabe do země, případně zde připevní ještě drátem či dřívkem, aby vytvořil vlastní kořeny.
- Poté je možné ji oddělit od matečné rostliny.
Je vhodný řez?
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Nejlepší je vybrat si javor ideální velikosti a tvaru pro svou zahradu – pak žádné další úpravy nutné nebudou.
Mírné tvarování a usměrňování růstu a velikosti rostlin možné je, ale musí se provádět v době vegetace. Radikální řez bývá většinou neuspokojivý a vzhled a životnost rostlin pak trpí. Předjarní řez způsobuje přílišný výron mízy a řezné rány jsou vstupní branou pro infikování dřevokaznými houbami.
okrasné javoryAutor: Archiv ireceptar.cz
Choroby okrasných javorů
Japonské javory často trpí houbovými chorobami:
- Verticillium může způsobit i úplné odumření stromu. Projeví se nejdříve jako usychání větviček, pak celých větví. Včasné odstranění takto napadené větve může strom zachránit.
- Někdy se objeví na javorech padlí a houby způsobující hnědé zasychání okrajů listů. K tomu dochází převážně u rostlin oslabených špatným řezem nebo rostlin pěstovaných v extrémních podmínkách kolem silnic nebo v městské dlažbě.
Javory je možné akutně i preventivně ošetřit biologickými nebo v krajním případě i chemickými přípravky proti houbovým chorobám, ale hlavně je nutné se o ně správně starat, vysadit je na vhodné místo a nechybovat při řezu.