Orchidej Stanhopea ohlásí výraznou vůní po čokoládě, že rozkvétá. Dostali jste chuť ji pěstovat? Patří mezi orchideje, kterým se vcelku dobře daří za oknem bytu. Co tato zázračná květina a její sestry potřebují, aby kvetly a prospívaly také u vás doma?
Nádherné květy orchidejí vám promění obyčejné ráno v krátkou exotickou dovolenou. Můžete je vídat každý den, na vlastním okenním parapetu. Za oknem bytu se daří orchidejím druhu Phalaenopsis, Coelogyne, Paphiopedillum či Stanhopea a řada dalších druhů. Většině orchidejí se daří při stálé vyšší teplotě, jiným vyhovuje zimní pokles nebo teploty obecně chladnější. Různé druhy díky tomu mohou zkrášlit rozmanitá zákoutí bytu či domu. Přes léto je můžete dokonce i letnit, což jim velmi prospívá. Ideální je umístit je, třeba i zavěsit, ve stínu venku pod stromy.
Stanhopea, vonící při rozkvětu po čokoládě, by měla být zavěšená v prodyšném košíčku či v nádobě s otvory, jimiž se poupata protlačí ven z kořenového balu.
Coelogyne i Paphiopedillum vykvétají od podzimu do jara v chladnější místnosti s teplotou kolem 15 °C.
Druhem vhodným do chladné světlé haly či do zimní zahrady je Cymbidium. Mezi řemenovitými listy této orchideje postupně vyvíjejí stvoly s více květy. Kvetou velmi dlouhou dobu, prakticky celou zimu.
Orchideje kvetoucí po celý rok
Pokud využijete rozmanitostí jednotlivých druhů, můžete se z krásných květů těšit neustále:
- Stanhopey kvete asi 5 dnů v létě a na podzim
- Coelogyne kvete 10 až 12 dní v listopadu až únoru,
- Catleye kvete 14 až 28 dní dle druhu v průběhu od podzimu do jara
- Zygopetalum a Vanda kvetou 20 až 30 dnů v listopadu, únoru a březnu
- Cymbidium kvete 4 až 12 týdnů od prosince do jara
- Phapiopedillum kvete 2 až 3 měsíce, často opakovaně po celý rok
Důležitá je vzdušná vlhkost
Pokud chceme pěstovat druhy Dendrobium, Phalaenopsis, Zygopetalum, Cattleya či Vanda, musíme jim zajistit pokojovou teplotu, dostatek světla, ale hlavně vyšší vzdušnou vlhkost! Tu poskytne například prostor okenního skleníku nebo vytápěná zimní zahrada. Náhradním řešením může být:
- umístění rostliny nad vytápěným, otevřeným akváriem
- umístění zvlhčovače do blízkosti rostlin
- postavení květináče s rostlinou na mísu s vodou, vyplněnou například pohlednými oblázky, na kterých stojí květináč. (Rostlina vodu nenasává, pouze těží z vlhkosti, jež se kolem ní uvolňuje.)
Rosení je prospěšné vždy – pokud mají květiny další zdroje vlhkosti, stačí jednou denně, jinak vícekrát.
Pozor na slunce
Jediná Vanda, která je doma v Indii, v Kalifornii a na Floridě snese slunce a tropické teploty, ovšem při občasném rosení. Rostliny dorůstají až do metrové výšky, vytvářejí dlouhé kořeny, kterými se zachytávají, a v případě, že se dotknou země, zakořeňují.
Ostatní druhy na slunci blednou, pálí se a ztrácejí vitalitu. Přistínění jim barvu vrátí. Pamatujte tedy na to, že světla potřebují hodně – ale pouze rozptýleného, nikoli přímé sluneční paprsky, zvláště za horkého poledne. Dobré zdraví kořenů a vitalitu pomůže podpořit občasný postřik vitaminem B 12.
orchidejAutor: Archiv ireceptar.cz
Namíchejte si vlastní substrát pro orchideje
Zemní orchideje Cymbidia a Paphiopedilla patří k druhům vyžadujícím těžší substrát, ve kterém vydrží 3 až 5 let. Během vegetace ji ovšem musíme dvakrát za měsíc hnojit buď speciálními hnojivy na orchideje, nebo hnojivy na vápnostřežné rostliny (vřesy, vřesovce, rododendrony) v nejvýše třetinové koncentraci.
Těžší substrát pro orchideje druhů Cymbidia a Paphiopedilla tvoří:
2 díly:
- hrubé rašeliny
- drcené borové kůry (2 až 3 cm velké kousky)
1 díl:
- rozložené rašeliny
- kompostové zeminy
- drceného sušeného bukového listu
- listovky
- sušeného kravince
- Případně přidáme 1 díl drceného polystyrenu
V zimě stačí rostliny hnojit nejvýše jednou měsíčně, hnojivo zaléváme do substrátu, protože tyto druhy přijímají živiny kořeny. Kromě prodávaných hnojiv můžete použít i vlastní. Výživu rostlině poskytne i rozkládající se bukového listí a obyčejný kravinec.
Ostatní, epifytické orchideje se hnojí spíše na list a substráty pro ně musí být lehčí:
- ve směsi by měl listovku a kompost nahradit polystyren (tedy tři díly)
- rozloženou rašelinu a kravinec pak molitan nastříhaný na kousky 1 až 2 cm velké
- I v tomto případě rostlina v substrátu vytrvává až tři roky, živiny jí postupně dodává rozkládající se bukové listí.
Domácí množení orchidejí
- Až na výjimky se jmenované druhy množí dělením trsů, tzv. pahlíz.
- Opatrným oddělením listových růžic a jejich zakořeněním se množí Paphiopedillum.
- U Vandy je možné zakořenit vzdušné kořeny a poté stonek rozřezat na části.
- U rodu Cattleya na začátku vegetace nařízněte plazivý stonek v polovině za některým listem, když rostlina vytvoří nový vrchol, oddělte rostliny od sebe.