Hledáte rostlinu, která dodá vašemu domu či zahradě šmrnc a atmosféru? Co třeba ozdobit vchod, zápraží, atrium či terasu okrasnými broskvoněmi? Stromky zakrslého a převislého vzrůstu můžete pěstovat v nádobách i ve volné půdě. Jsou vskutku nádherné, krásně kvetou a bohatě plodí.
Půvabné zakrslé broskvoně se pyšní rozličnými jmény a přívlastky. Prozrazují zemi původu i účel, k němuž byly vyšlechtny. Pěkná jména si zaslouží, jsou vskutku ozdobou domu i zahrady, navíc potěší výtečnými plody. Zkrátka geniální kombinace okrasné a užitkové rostliny. Můžete je pěstovat, i pokud máte na zahradě jen velmi málo místa, postačí maličký dvorek, nebo dokonce jen balkón. Představíme vám dva zajímavé zástupce z řady trpasličích ovocných stromků, které mají okouzlující vzhled i plody.
Nejmenší broskvoň, Bonanza z Kalifornie
Zakrslá broskev – BonanzaAutor: Archiv ireceptar.cz
Asi nejznámější druh zakrslé broskvoně vyšlechtili v Kalifornii již před sedmdesáti lety. Říká se jí také Zlatý poklad (Golden Treasure) nebo Malý obr (Little Giant).
Tento zakrslý keř broskvoně má malinký vzrůst pevně zakódovn v genech. Je také velmi dekorativní. Má velmi dlouhé listy, tmavě zelené, lesklé, dolů sklopené, prohnuté. Kvete ozdobnými světle růžovými květy.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Bonanza vykvétá velmi časně, proto ji často poškodí jarní mrazík. Vzhledem k rozměrům stromu není problém ho před chladem ochránit lehkou přikrývkou, například bílou netkanou textilií.
Bonanza je ideální pro pěstování v atriových zahrádkách, ale také v květináčích na balkonech či terasách.
Vyžaduje:
- teplé a slunné stanoviště (od severu chráněné)
- výhřevnou a propustnou půdu
Plody dosahují hmotnosti kolem 140 g. Mají tenkou, ale pevnou žlutou slupku s červeně nastříkaným líčkem a hustými krátkými chloupky. Chutnají sladce, příjemně aromaticky. Broskev začíná plodit druhý rok po výsadbě, plodnost je pravidelná a přiměřená velikosti koruny.
Jak pěstovat zakrslou broskvoň?
- Trpasličí broskvoně je nejlepší sázet do plastových kontejnerů, které jsou lehké a rostliny v nich můžeme snadno přemisťovat. Pokud chcete stromky pěstovat v ozdobných glazurovaných nádobách, musí mít větší odtokový otvor. Použít můžete i květináče hliněné, kameninové či dřevěné.
- Počáteční velikost nádoby by měla mít objem 10 až 12 litrů (to znamená průměr kolem 30 cm). Nádoby by měly mít svislé nebo ještě lépe k hornímu okraji rozšířené stěny. Kvůli přesazování nejsou vhodné nádoby kulaté.
- Předpokladem úspěšného pěstování broskvoní v nádobách je dobrá zemina. Nejvhodnější je směs dobrého rozleželého kompostu s přídavkem rašelinového substrátu a písku.
- Broskvoně v nádobách vyžadují přihnojování kompletním hnojivem, nejlépe několikrát během celé vegetace v malých dávkách. Nejlepší, leč také nejdražší, jsou hnojiva, z nichž se živiny uvolňují postupně po dobu až šesti měsíců.
- Během vegetačního období je důležitá zálivka. Nejvhodnější je zalévat ráno (v horkých letních dnech i večer), zemina nikdy nesmí zaschnout natolik, aby rostlina měla zavadlé listy.
- Rostliny přesazujte každý druhý, maximálně třetí rok, jakmile vlasové kořínky prorostou ke stěně nádoby a vytvářejí na obvodu kořenového balu hustou kořenovou plst. Nová nádoba musí být nejméně o pět centimetrů větší. Nejvhodnější pro přesazování je časné jaro, těsně před rašením.
- Jako u všech broskvoní je i u Bonanzy nutná ochrana před kadeřavostí listů. Pokud je tato choroba ohrožuje, ve fázi nalévání pupenů rostliny postřikujte buď měďnatými nebo organickými fungicidy, a to dvakrát s přestávkou deseti dnů.
- Vzhledem k zakrslému kompaktnímu růstu není třeba tvarovat korunku a upravovat výrůstky každoročním řezem. Řez se provádí jen v případě, že část nedostatečně vyzrálých konců výhonů odumře.
- Přestože je Bonanza samosprašná, je pro zvýšení plodnosti vhodné umělé opylení štětečkem. Větší násadu plodů regulujte probírkou tak, aby vzdálenost briskviček byla 8 až 10 cm.
Na zimu do sklepa?
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Stromky lze nechat přes zimu venku, pokud nádoby zapustíte až po okraj do země, rostliny co nejvýše zakryjete zemí a přidáte ještě vrstvu chvojí, listí, slámy a podobně. Před zapuštěním podložíte nádoby cihlami, aby mohla lépe odtékat přebytečná voda.
Výhodou při pěstování broskvon v nádobě je mít k dispozici prostory, v nichž teplota neklesá pod –10 °C. Z venkovního prostředí stromek v nádobě přenášejte až po opadu listů, v době, kdy očekáváme mrazy pod –10 °C. Po opadu listů můžete rostliny přezimovat i v tmavých prostorách, protože nepotřebují světlo.
- Substrát udržujete relativně suchý, vyrovnávejte pouze výpar vody ze substrátu. Důležité je udržovat odtokové otvory průchodné, aby kořeny nebyly přemokřené a neuhnívaly.
- Na jaře broskvoně postupně otužujte a uvykejte na venkovní prostředí, trvale ven umístte až po polovině května, kdy už nehrozí mrazíky.
Zakrslá nektarinka Balkonela
Zakrslá nektarinka BalkonelaAutor: Archiv ireceptar.cz
Stromek dorůstá výšky 60 až 80 cm, výjimečně až 1 m. V prvních letech je u mladých stromků přírůstek kolem 25 cm, u starších rostlin podstatně menší. Tvar koruny je široce kuželovitý s hustým, dekorativním, velmi dlouhým listem, často sahajícím až k zemi. List zcela zakrývá větvení rostliny, takže stromek vypadá jako hustě olistěný kompaktní keř.
Kvalitní plody o hmotnosti 100 až 180 g mají pevnou, jemnou, lysou slupku.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Balkonela nádherně kvete velkými, poloplnými růžovými květy ještě před rašením listů. Také ji ohrožují jarní mrazíky a je vhodné ji chránit netkanou textilií.
Její základní barva je žlutá, ale pokud plod není zastíněn listy, bývá nejméně z poloviny karmínově červený. Jemně strukturovaná dužnina se od pecky neoodělí beze zbytku. Nektarinky jsou šťavnaté, mají sladkou, příjemně kořenitou chuť.
Ani za deštivého počasí plody nepraskají tolik jako u běžných odrůd nektarinek.
Co svědčí nektarince?
- Lépe než v květináči prospívá nektarinka ve volné půdě, kde lépe kvete, roste a přináší docela dobrou úrodu.
- Na zimu stromky přihrňte lehčí, propustnou zemí (podobně jako růže) a korunu zateplete slámou, chvojím či jiným vzdušným materiálem, aby poupata nebyla poškozena přílišnou vlhkostí.
- Starší rostliny dobře snášejí jarní zmlazení korunky, na novém mladém dřevě bohatě kvetou a lépe plodí.
- Před chladem můžete rostlinu v nádobě vzhledem k její velikosti (nebo spíše malinkosti) snadno ochránit tím, že ji přemístíte nebo překryjete.