Na durmany netrubte!

Česky se jmenuje durman, ale říká se mu také podle latinského datura, nebo brugmansia. Durmanu obecnému se lidově přezdívalo panenská okurka. Okrasné durmany mají hezčí přízvisko – andělská trumpeta. Jsou opravdu nádherné, a obrovské. Ale také jedovaté – jak je pěstovat a na co si dát pozor?

Okrasný durman, nazývaný také andělskou trumpetou, je fantastickou květinou. Svoje přízvisko dostal zaslouženě – jednak přímo andělsky voní a tvar květů trumpetku opravdu připomíná. Trubkovité květy jsou až 20 centimetrů velké! Aby je rostlina vůbec unesla, dorůstá v příhodných podmínkách až pětimetrové výšky.

Jak pěstovat durman?

Pěstování durmanuPěstování durmanuAutor: Archiv ireceptar.cz

U nás lze durman pěstovat jako vytrvalou přenosnou rostlinu – v létě na zahradě, terase nebo balkonu, v zimě přezimující v bezmrazé místnosti. Aby bohatě kvetly od června až do října, vyžadují:

  • slunné stanoviště
  • výživnou, humózní, propustnou zeminu
  • stálý dostatek vláhy
  • hojnost živin a tedy časté přihnojování

Asi v polovině května lze rostliny seříznout a tvarovat. Ve stejné době je také přesazujeme, ty mladé každoročně, starší jednou za tři až čtyři roky.

Durman na zimním bytě

Aby durmany kvetly po celou sezonu, je nutné odstraňovat zavadlé květy a tím zabránit tvorbě semen. Když se blíží mrazíky, nastává čas stěhování. Máme dvě možnosti, kam durman umístit:

  • do chladné chodby s teplotou mezi pěti a deseti stupni: Rostlina zde shodí listy, poté ji zaléváme jen nepatrně asi jednou za čtrnáct dnů, koncem února pak začínáme zálivku zvyšovat.
  • do prostředí, kde je teplota mezi dvanácti a patnácti stupni: V tomto případě musí být místnost světlá a vlhčí, durman pak listy neshodí a proto ho zaléváme častěji.

Manipulace v rukavicích není přehnaným bezpečnostním opatřením! Durman je andělslky krásný, ale prudce jedovatý. Troubit na andělskou trumpetu se opravdu nedoporučuje…

Před stykem s touto nebezpečnou květinou je nezbytné chránit děti. Musí být z jejich dosahu, nebo její pěstování raději necháme na dobu, kdy povyrostou.

Množení durmanu

  • Durmany lze pěstovat ze semen, která prodávají specializované prodejny , v různých druzích a odrůdách. Vyséváme je v březnu.
  • Jednoduché je i vegetativní množení datury. Na jaře odebíráme měkké řízky bez květních pupenů a vrcholu – v množárenském substrátu a pod mikrotenovým sáčkem řízky zakoření asi za dva měsíce.
  • Řízky lze odebírat i na podzim. Necháváme zakořenit ve vodě, kde pustí kořínky. Na jaře je můžeme zasadit do substrátu.

Stále se zvyšující obliba durmanů nutí šlechtitele přicházet s novými a novými odrůdami a tak se pěstuje durman bílý (Datura candida), durman stromkovitý (Datura arborea), durman vonný (Datura suaveolens) a další i s řadou jejich kříženců. 

Laisser un commentaire