Něžné vodní kapradiny

V zahradních jezírkách, mokřinách nebo i jen malých nádobách můžeme pěstovat mnoho zajímavých vodních rostlin, mezi nimi i vodní kapradiny. Představujeme vám čtyři zajímavé druhy.

Málokdo  ví, že existují i vodní kapradiny – těm klasickým se totiž ve většině případů vůbec nepodobají. Jedná se většinou o drobnější, méně nápadné avšak velice zajímavé povodní, plovoucí i bahenní rostliny, které mohou ozvláštnit vodní plochu či břehy našich zahradních jezírek.

Nepukalka (Salvinia natans)

Tato kapradina se vznáší na vodní hladině. Mezi zahrádkáři a akvaristy je hojně rozšířená, avšak většina lidí netuší, že patří mezi kapradiny. Pěstování je nenáročné, rostlina se poměrně rychle rozrůstá po hladině jezírka:

  • Pokud budeme nepukalku pěstovat celoročně venku, samotné rostliny odumřou a zimu přečkávají pouze v podobě tzv. sporocyst – útvarů obsahujících výtrusy, usazených na dně, z nich se na jaře tvoří nové rostlinky nové.
  • Pokud ji chceme zachovat ve vegetačním stavu celoročně, přemístíme ji, dříve než začnou teploty klesat pod 0°C, z jezírka na vhodné místo domů (prostory kde je dostatek světla a teploty se pohybují kolem 5-15°C).

Nepukalku koupíme ve větších zahradnictvích nebo akvaristikách. Vykytuje se i v naší přírodě, zde je však vzácná a chráněná.

Míčovka (Pilularia globulifera)

Bahenní až vodní kapradina rozšířená v mírných pásmech celého světa, u nás v současnosti ve volné přírodě již zřejmě vymřela. Plazivé oddenky jsou dlouhé kolem 50 cm, vlasovité listy 3–10 cm, v mládí na konci spirálovitě stočené.

  • Je vhodná k osazení bahnitých břehů a mělčin. Množí se snadno dělením trsů.

Azola (Azolla)

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Rod původem tropických oblastí Asie, Ameriky a Afriky. Drobná, jednoletá, na hladině plovoucí kapradinka. Má krátké stonky, drobné lístky a vláskovité kořínky. Na spodu listů jsou vzduchové kapsičky jež rostlinu nadnášejí a v nichž žije symbiotická řasa Anabaena azollae

  • Azola se rychle rozrůstá, je vhodná na hladinu větších i menších jezírek i samostatných nádob.
  • Nejčastěji se pěstují dva americké druhy – A. caroliniana a A. mexicana.
  • Zimu u nás venku většinou nepřežijí, přezimujeme ji v akváriu v teplotách nad 0˚C.

Marsilka (Marsilea qadrifolia)

Obojživelná kapradina vzhledem připomínající jetelové čtyřlístky, s tenkými plazivými stonky, kterými se šíří do okolí. Na bázi listových řapíků tvoří sporokarpy („plody“ s výtrusy). Pochází z teplejších částí střední a jižní Evropy a Asie

  • Ozdobí stále vlhké břehy i mělké zátočinky jezírka, hodí se i do zahradní mokřiny nebo samostatných nádob s vodními rostlinami.
  • Kořeny kotví v půdě, potřebují písčitý až hlinitopísčitý substrát.
  • Marsilku můžeme rozmnožovat dělením trsů.

Pro Receptář Martin Zoun

Laisser un commentaire