Houbami proti rakovině: Které druhy běžně sbíraných hub jsou nejúčinnější?

Že mají hřibovité houby antioxidační účinky je známé. Spciálně u klouzků ale vědci zjistili, že mají vyloženě protirakvinné účinky. Výtažky z nich se používají například při léčbě zhoubných nádorů plic a nosohltanu.

Klouzky mají významnou nutriční i léčivou hodnotu. Ponejvíce jsou z tohoto hlediska prostudovány klouzek zrnitý a klouzek obecný. Biochemické analýzy v nich odhalily 19 různých volných aminokyselin, 28 druhů prospěšných mastných kyselin (např. kyselinu linoleovou, olejovou a palmitovou) a poměrně vysoký obsah různých organických kyselin.

Nadějné tajemství

Oba tyto druhy klouzků se vyznačují antimikrobiálními, protirakovinovými a také antioxidačními účinky. Z významných bioaktivních látek s protirakovinovými vlastnostmi z nich byl izolován suillin a několik dalších tetraprenylfenolů příbuzných suillinu, působících u lidí např. proti KB buňkám rakoviny nosohltanu a broncho–plicnímu karcinomu. Účinnou látkou proti některým typům rakoviny je také suillusin, obsažený v klouzku zrnitém, který navíc vykazuje i výraznou antioxidační aktivitu, dosahující až 73% účinnost v porovnání s účinkem známého antioxidantu – vitaminu E. Také klouzek obecný obsahuje látku s protirakovinovými vlastnostmi, nazvanou suillumid, která potlačuje růst buněk SK–MEL–1 melanomu u lidí. Kromě toho obsahuje tento druh klouzku i další účinné látky, např. ergosterol a peroxid ergosterolu, které jsou odpovědné za antioxidační vlastnosti této houby.

Klouzky jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé
Autor: Archiv ireceptar.cz

Zdravá žlutá barva

K antioxidačním účinkům mohou přispívat i některé polyfenoly, např. variegátová kyselina a grevilliny, podílející se na žlutém zabarvení těchto klouzků, jakož i flavonoid kvercetin. Jak je zřejmé, klouzky jsou pro naše zdraví velmi užitečné, a proto bychom je ve svém houbovém jídelníčku neměli opomínat.

Laisser un commentaire