Nevařte stále dokola jen dýňovou polévku. S kulatou podzimní úrodou zvládnete připravit vynikající sladký moučník ke kávě, ale i originální bezmasé lasagne, z nichž se nají celý stůl.
Dýňové lasagne
Dýňové lasagne zahřejí.Autor: Olga Nayashkova/Shutterstock.com
- 750 g máslové dýně
- 500 g čerstvých špenátových listů (nebo mražených)
- 6 plátů na lasagne
- 100 g parmazánu
- 2 polévkové lžíce olivového oleje
- 1 lžíce másla
- celý muškátový oříšek
- mořská sůl, čerstvě mletý černý pepř
Na bešamel:
- 500 ml plnotučného mléka
- 50 g hladké mouky
- 50 g másla
- 6 kuliček černého pepře
- ½ cibule
- 1 bobkový list
Na rajčatovou omáčku:
- 2 stonky řapíkatého celeru
- 2 stroužky česneku
- 1 větší cibule
- 800 g sekaných rajčat (2 konzervy)
- 2 čajové lžičky třtinového cukru
Nejprve si předehřejeme troubu na 180 °C. Připravíme si dýni, kterou oloupeme, rozkrojíme, vydlabeme semínka a nakrájíme na zhruba centimetrové kousky. Ty promícháme s lžící olivového oleje, lehce osolíme a pečeme 40 minut rozprostřené na pečicím papírem vyloženém plechu.
Mezitím si uvaříme rajčatovou omáčku. Řapíkatý celer si očistíme, nakrájíme na menší kostky. Cibuli i česnek oloupeme a zvlášť nadrobno nakrájíme. V rendlíku si rozpálíme lžíci olivového oleje, na kterém chvíli restujeme samotnou cibuli, než zesklovatí, pak přidáme celer a česnek, minutu dvě restujeme společně a zalijeme sekanými rajčaty. Osolíme, přidáme cukr a necháme provařit na slabém plamenu půl hodiny do konzistence hustého pyré.
Špenát důkladně opereme (je-li to třeba), dáme do hrnce s trochou vody a necháme zavadnout, krátce spaříme dvě minuty za stálého míchání. Slijeme tekutinu, pokud to je potřeba, a ze zchladlého špenátu rukama vymačkáme přebytečnou vodu (To samé uděláme se zmraženým). Překrájíme na menší kousky. Na pánvi necháme rozpustit lžíci másla, přidáme špenát, osolíme a opepříme a dvakrát přistrouháme i muškátový oříšek.
Na bešamel si svaříme v rendlíku mléko s celým černým pepřem, cibulí a bobkovým listem. Po minutě vaření stáhneme a necháme 5 minut zchladnout, poté scedíme. Do scezeného mléka rozšleháme mouku a přidáme máslo a za stálého šlehání pozvolna vaříme, dokud se nevytvoří krémová omáčka.
Vymažeme si tukem zapékací mísu o objemu aspoň 1,5 litru a vrstvíme připravené části. Na dno rozprostřeme vrstvu dýně, na rajčatovou omáčku, pokryjeme těstovinovými pláty lasagní tak, aby se nepřekrývaly. Na ně přijde bešamel, kousky špenátu a posypeme polovinou najemno strouhaného parmazánu. Přidáme další lasagnové pláty, dýni, rajčatovou omáčku a poslední vrstvu těstovinových plátů lasagní. Na vrch rozprostřeme zbytek bešamelu a posypeme zbytkem sýra. Pečeme 40 minut v troubě předehřáté na 180 °C.
Sladký dýňový chlebíček
Do chlebíčku můžete přidat i mletou skořici nebo ořechy.Autor: Teri Virbickis/Shutterstock.com
- 500 g máslové dýně
- 350 g hladké mouky
- 1 lžička kypřicího přášku
- 175 g másla
- 100 g medu
- 80 g třtinového cukru
- 1 vejce velikosti L (nebo 2 vejce velikosti M)
- 1 polévková lžíce mletého sušeného zázvoru
Dýni oloupeme, zbavíme semínek a nahrubo nastrouháme. Máslo si necháme zlehka rozpustit, stáhneme z plamene a v rendlíku promícháme s medem a rozšlehaným vejcem. Přidáme nastrouhanou dýni, promícháme. Teprve pak přisypeme prosátou mouku, kypřicí prášek, třtinový cukr a mletý zázvor. Krátce promícháme a vlijeme do tukem vymazané a moukou vysypané (nebo pečicím papírem vyložené) formy na biskupský chlebíček. Pečeme zhruba hodinu v troubě předehřáté na 180 °C, o propečení se přesvědčíme čistou špejlí. Po upečení necháme 5 minut zchladnout, vyklopíme na mřížku a necháme vychladnout zcela.