Pokud i vy patříte k milovníkům nakládaného hermelínu, zkuste si vyrobit domácí verzi. Bude zpříjemněním večera s chlazeným pivem, předkrmem při grilování nebo skvělým dárkem s přidanou hodnotou. Od naloženého sýra k vynikajícímu odleželému sýru vás přitom posune pár detailů.
Olej, základ úspěchu
Olej prodlouží nakládanému hermelínu trvanlivost a zjemní jeho strukturu. Pak už jen záleží na pár surovinách, jako jsou chilli papričky, česnek, cibule a bobkový list. Nicméně čím jednodušší princip, tím svědomitěji je zapotřebí dodržovat jistá pravidla. To abyste po pár týdnech nemuseli místo plodů svého snažení vyhazovat nádobu s nelibě vonícím obsahem.
Zásady správného nakládání:
- Hermelín vždy rozkrojte.
- Dovnitř dejte chilli pastu, do oleje celou čerstvou chilli papričku.
- Koření dle chuti. Důležité je vše dochutit až na hranici a trochu za ní, chutě se rozleží a nebudou tolik výrazné.
- Sterilizujte nádoby, čerstvé bylinky a zeleninu omyjte a nechte dokonale uschnout. Vše musí být suché. Při nakládání pracujte v potravinářských rukavicích.
- Místo žluté kuchyňské cibule přidejte chutnější šalotku.
- Vše musí být ponořené v oleji, ale hladina se nesmí dotýkat víčka.
- Nezapomeňte zatřást nádobou kvůli vzduchu a po pár dnech nádobu protřepejte, aby se vše neusadilo na dně.
- Marinujte zpočátku při pokojové teplotě, následně nechte nádobu v temné a chladné místnosti až 4 týdny. Neotevírejte!
Základní recept pro nakládaný hermelín
Na velkou zavařovací sklenici:
Na chilli pastu neboli sambal:
- 2 velké čerstvé chilli papričky/feferonky
- 1 středně velká červená cibule
- 1 malý stroužek česneku
Do nádoby:
- 4 nebo 5 hermelínů
- 2 větší šalotky
- 2 velké červené cibule
- 3 bobkové listy
- 2 snítky čerstvého rozmarýnu
- 10 kuliček černého pepře
- 8 kuliček nového koření
- 8 stroužků česneku
- 2 čerstvé chilli papričky
- mořská sůl
- čerstvě mletý černý pepř
- 1 l čerstvého slunečnicového oleje
Sterilizace zavařovacích sklenic: Nejprve si sterilizujeme zavařovací sklenici ve vroucí vodě. Umyté nádoby položíme do velkého hlubokého hrnce, přelijeme vroucí vodou tak, aby byly celé ponořené. Znovu přivedeme k varu a necháme 10 minut vyvařit. Slijeme, vyjmeme a necháme přirozeně uschnout na čisté látkové utěrce na čistém místě v kuchyni.
Příprava sambalu (chilli pasty): Papričky zbavíme stopek a vykrájíme i semínka, překrájíme a dáme do tyčového mixéru, přidáme oloupanou nahrubo nakrájenou červenou cibuli a oloupaný nahrubo nakrájený stroužek česneku. Vše rozmixujeme ostrým nožem dohladka, osolíme a opepříme dle chuti. Rozpálíme si olej na pánvi s nepřilnavým povrchem a rozprostřeme vrstvu chilli pasty, kterou smažíme, dokud neztmavne. Odstavíme a necháme vychladnout.
Hermelíny rozkrojíme podélně, osolíme, opepříme a pomažeme chilli pastou. Červenou cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka, polovinu rozmístíme do namazaných hermelínů, zbytek si necháme do nádoby. To samé uděláme se šalotkami. Česnek si oloupeme a necháme v celku. Do připravené nádoby nalijeme třetinu oleje a přidáme část sypkého koření: bobkový list, pepř, nového koření. Hermelíny složíme nakrojenými namazanými stranami k sobě a dáme dva do nádoby, přilijeme olej a znovu přidáme koření plus celé čerstvé chilli papričky a část nakrájené cibule a šalotky, dáme i pár stroužků česneku. Do oleje ponoříme i rozmarýn. Pokračujeme dál, dokud nejsou všechny sýry ponořené v oleji s kořením a zeleninou.
Sklenici pevně zavřeme a dnem klepneme o desku, aby z oleje vyšel vzduchu. Tentýž den necháme v pokojové teplotě v temnu, poté přesuneme do chladu a temna do sklepa nebo lednice. Necháme 5 týdnů marinovat a podáváme s chlebem.
Hermelín, aneb patent č. 3261
Jako hermelín se označuje výlučně český typ sýru s ušlechtilou bílou plísní na povrchu, který si nechal patentovat v roce 1946 Josef Hojdar. Mezi českými zákazníky tehdy byla poptávka po francouzském camembertu, ale nebylo jej možné k nám dovážet. Inženýr Hojdar byl jedním z těch, kteří hledali jeho českou variantou. Hermelín, český název tohoto sýra, byl inspirován pláštěm ze srsti bílých hranostajů, který nosili králové.