Na jaře nastává ta správná chvíle pro výrobu pampeliškových kapar. Naložte si poupata pampelišek do soli a octa, zamilujete si jejich výraznou chuť připomínající pravé kapary. Příprava je jednoduchá, výsledek výborný.
Kvetoucích rostlin přibývá v přírodě raketovou rychlostí. Nepropásněte první jarní vlnu přírodních pokladů a nasbírejte si poupata pampelišek. Naložené se dají použít do salátů, zeleninových jídel nebo třeba do rizota. Vyzkoušejte jejich chuť, která se velmi podobá oblíbeným kaparům.
Kapary z pampeliškových poupatAutor: Shutterstock.com / Natalia Evstigneeva
Zdravá i chutná pampeliška
Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) známá také jako smetanka lékařská je rostlina, která bujně roste na rozličných místech, potkáte ji na louce, v zahradě, v parku i u cest. Pro zahrádkáře je to obtížný plevel, dusící svou přítomností sazeničky na záhonech. Jak už ale její název napovídá, má mnoho pozitivních účinků
Dá se využít do mnoha pokrmůAutor: Shutterstock.com / Lyudmila Mikhailovskaya
na zdraví, její konzumace se doporučuje při zánětech močových cest, ledvinových kamenech, zlepšuje trávení, látkovou výměnu, je močopudná a podporuje činnost ledvin. Obsah hořčin má příznivý vliv na funkci jater, žaludku, slinivky, střev, ledvin a usnadňuje průchod do dvanáctníku. V mladých listech je obsaženo značné množství vitamínu C a kyselina křemičitá, v úborech jsou pak přítomny flavonoidy, karotenoidy a různé silice. Pampeliška je přitom nejen léčivá, ale i chutná rostlinka, která sedá využít od kořínků až po poupata. V kuchyni se dají využít listy k přípravě čaje, octa, vína, jako přísada do polévek i pomazánek či do jarního salátu, z květů se nejčastěji připravuje pampeliškový med. Zkuste něco nového, nasbírejte si pár hrstí zavřených poupata a pusťte se do výroby chuťově zajímavých pampeliškových kapar.
Kapary z pampelišek
Vydejte se do přírody ještě než svěže zelená barva trávy exploduje žlutí rozkvetlých pampelišek. Na čistém místě kde nehrozí znečištění od psů nebo aut si natrhejte pěkná pevná poupata pampelišek.
Příprava je snadnáAutor: Shutterstock.com / Natalia Evstigneeva
Poupata sbírejte co nejmladší, malá a drobná sotva vyrostlá. Doma je zbavte spodních lístků, aby vypadaly jen jako drobné zelené kuličky a pečlivě několikrát opláchněte. Dál už budete potřebovat jen sůl a ocet, poupata se nakládají do slano – kyselého nálevu. Použít můžete jemný vinný ocet nebo jablečný ocet, záleží na vás, jakou chuť preferujete. Omytá poupata začněte po vrstvách klást do připravených sklenic a přiměřeně posypávejte solí. Pro ještě zajímavější chuť přidejte třeba hořčičné semínko nebo chilli papričky, ale není to nutné. Až bude sklenice plná, upěchovaná poupata zalijte horkým octem, zavřete víčkem nebo přetáhněte fólií. Nechte několik dní uležet a uchovávejte v lednici. Pampeliškové kapary se hodí všude tam, kde kapary pravé, do salátů, omáček, k těstovinám i pizze.
- Tip: Jako kapary můžete naložit i poupata sedmikrásek nebo lichořeřišnice. Vždyť i pravé kapary jsou vlastně poupata květů kapary trnité (Capparis spinosa) naložené v soli a octovém nálevu.
Hodí se i přípravě salátůAutor: Shutterstock.com / Creative Family