Francouzské vánoční polínko – La Bûche de Noël

Tak, jako je nedílnou součástí české vánoční tabule vánočka, neumějí si ve Francii (ale i v některých dalších zemích, např. v Belgii) představit Vánoce bez tradičního dortu ve tvaru dřevěného polínka.

Původ tohoto dezertu bychom pravděpodobně našli v pohanských oslavách slunovratu, a to především v oslavě ohně (feu d’Yule), tedy svátku, který byl posléze přenesen do křesťanského kontextu (můžeme najít vazbu nejen k Vánocům jako takovým, ale, v souvislosti s ohněm, i k svátku sv. Lucie, z latinského lux, lucis, tedy světlo). Svátek ohně byl přirozeně spjatý i se dřevem a tedy dřevěnými polínky.

La Bûche de Noël – francouzské vánoční polínkoLa Bûche de Noël – francouzské vánoční polínkoAutor: Kamila Procházková / Foto

Několik set let poté se ve Francii držel zvyk vložit velké poleno do krbu na Štědrý večer (Veillée de Noël) a nechat ho velmi pomalu doutnat nejméně po dobu tří vánočních svátků, v některých oblastech dokonce až do svátku Tří králů (l’Epiphanie). Toto poleno se označovalo v některých regionech, např. v Normandii, jako tréfeu, z výrazu troix feux – tři ohně. S pálením tohoto polena byly spjaté různé obřady a uchovával se i popel z něho.

Se změnami způsobu vytápění domů postupně tento zvyk pálení polena vymizel, částečně byl nahrazen dekorací vytvořenou z malého polínka zdobeného svíčkami, čerstvými větvičkami a sladkostmi.

Za okamžik, kdy bylo nahrazeno toto dřevěné polínko dezertem ve stejném tvaru, je obvykle považován rok 1834, kdy cukrář z pařížské cukrárny La Vieille France vytvořil dezert v tomto tvaru. Podle jiných zdrojů vymyslel tento dort cukrář Felix Bonnat z Lyonu v roce 1860. A v dalších zdrojích se můžeme dočíst třeba i to, že se objevil až přibližně o 100 let později, v první polovině 20. století. Ať už je ale pravda jakákoli, není pochyb o tom, že tento lahodný dezert stojí za vyzkoušení. Třeba se pak stane stálicí i na vašem vánočním stole:)

Vánoční polínko bývá zdobené dekoracemi ve tvaru houbiček, skřítků, lístků a větviček cesmíny. Cesmína je tradiční rostlinou spjatou s tímto obdobím, používala se už při římských Saturnáliích i při starých keltských obřadech. Ve Francii se prodávají i umělé větvičky cesmíny určené k dekoraci polínka. Někdy se používá i cesmína čerstvá, ale vzhledem k tomu, že je silně jedovatá, je lepší vyrobit si na dort cesmínové dekorace z marcipánu.

La Bûche de Noël – francouzské vánoční polínko

Těsto:

  • Příprava ozdobPříprava ozdobAutor: Kamila Procházková / Foto

    vejce 4 ks

  • cukr krupice 4 lžíce
  • voda z pomerančových květů 1/4 lžičky
  • sůl špetka
  • polohrubá mouka 3 lžíce
  • škrob 1 lžíce

Na pečení:

  • papír na pečení
  • lžička měkkého másla

Krém I.:

  • vejce 1 ks
  • lžíce velmi silné vychladlé kávy nebo lžička instantní kávy (alternativně místo kávy lze použít 2 lžičky karamelu)
  • cukr krupice 2 lžíce
  • máslo 125 g

Krém II.:

  • čokoláda hořká 100 g
  • máslo 125 g
  • (trochu moučkového cukru podle chuti, nemusí být)

Ozdoby:

  • Příprava ozdobPříprava ozdobAutor: Kamila Procházková / Foto

    čokoláda hořká 50 g

  • kakao
  • marcipán 70 g
  • červené a zelené potravinářské barvivo

Máslo na krémy necháme předem změknout.

Plech pokryjeme papírem na pečení a papír tence rovnoměrně pomastíme máslem.

Troubu předehřejeme na 170 ⁰C.

Vejce určená do těsta vyšleháme s cukrem a solí do pěny, zašleháme vodu z pomerančových květů. Stěrkou jemně zapracujeme mouku smíchanou se škrobem. Na papír rozetřeme těsto a pečeme asi 10 minut, až těsto začne růžovět. Ihned po vyndání z trouby i s papírem srolujeme a necháme zchladnout, potom rozmotáme, sloupneme papír a volně stočené necháme vychladit úplně.

Na kávový krém smícháme v kovové misce vejce, cukr a kávu (popř. karamel). Misku postavíme na kastrůlek s vařící se vodou a v páře metličkou ušleháme do pěny (lépe ručně, elektrická metla šlehá moc rychle a vejce se nestačí během šlehání spařit). Necháme vychladnout na pokojovou teplotu a po lžících zašleháme do změklé poloviny kostky másla. Kávovým krémem namažeme vychladlý piškotový plát a stočíme. Dáme do lednice vychladit a ztuhnout.

Čokoládu na krém rozpustíme, necháme vychladnout tak, aby měla přibližně tělesnou teplotu, a zašleháme ji do druhé poloviny másla. Čokoládovým krémem potřeme povrch rolády. Dáme opět ztuhnout, aby se roláda dala krájet.

Zatím čokoládu určenou na zdobení rozpustíme a nalijeme v rovnoměrné vrstvě na hladký rovný povrch (skleněné prkénko, spodní strana plechu apod.) a necháme ztuhnout.

La Bûche de Noël – francouzské vánoční polínkoLa Bûche de Noël – francouzské vánoční polínkoAutor: Kamila Procházková / Foto

Ze ztuhlé rolády velmi ostrým nebo pilkovým nožem šikmo ukrojíme oba konce, otočíme je řeznou stranou nahoru a přilepíme je k roládě jako boční suky.

Ztuhlou čokoládu na desce dlouhým nožem naplocho « seškrabáváme », aby vznikaly « kusy kůry », kterými pokryjeme povrch rolády. « Kůru » přes kávové sítko poprášíme kakaem, aby byl vzhled co nejpodobnější skutečnému polínku. (Výrobu čokoládové „kůry“ můžete vynechat a pouze vidličkou zbrázdit povrch krému tak, aby připomínal kůru stromu).

La Bûche de Noël – francouzské vánoční polínkoLa Bûche de Noël – francouzské vánoční polínkoAutor: Kamila Procházková / Foto

Polovinu marcipánu ponecháme bílou, čtvrtinu obarvíme potravinářským barvivem zeleně, čtvrtinu červeně. Z marcipánu vymodelujeme bílé houbičky, zelené lístky a červené kuličky cesmíny (při tvorbě lístků si můžeme pomoci vroubkovanou vykrajovací formičkou). Roládu ozdobíme marcipánovými dekoracemi, kloboučky hub poprášíme kakaem (aby to byly « hnědobílé hlavičky mladých hříbků », cesmínu moučkovým cukrem (« jinovatka »). Dáme do chladné a suché spíže a spotřebujeme do druhého dne. Pokud nemáte spíž a potřebujeme dort skladovat v lednici, ponechte marcipánové ozdoby zvlášť mimo lednici a ozdobte dort až před podáváním, protože v lednici marcipán vlhne.

La Bûche de Noël – francouzské vánoční polínkoLa Bûche de Noël – francouzské vánoční polínkoAutor: Kamila Procházková / Foto

Laisser un commentaire