Zveřinová paštika je kulinářská báseň. Jak ji připravit?

Paštika je tichá kulinářská báseň. Pokud si její plnou chuť necháte rozeznít v ústech s trochou zavařených brusinek nebo jeřabin a zakousnete křupavou houstičku, máte postaráno o pár chvil kulinářského blaha.

Pokud tuto výtečnou paštiku a tudíž i kulinářské blaho připravíte i pro své blízké, vaše blaho bude dvojnásobné.

Paštika je výtečná s křupavou houskou se semínky nebo rozpečeným toastemPaštika je výtečná s křupavou houskou se semínky nebo rozpečeným toastemAutor: Shutterstock.com / Jiri Vaclavek

Co budete potřebovat na 1 kg zvěřinové paštiky?

1 kg ořezu ze zvěřiny, 500 g vepřového boku, 300 g jater, 10 žloutků, 200 ml sladké smetany, 100 g slaniny, 3 větší cibule, sůl, kmín, pepř, tymián, hřebíček, muškátový oříšek, 300 g anglické slaniny v plátcích

Postup

  • Zvěřinu i vepřové maso nakrájejte na stejnoměrné kousky, osolte je, cibuli

    Domácí zvěřinová paštika je skutečná pochoutkaDomácí zvěřinová paštika je skutečná pochoutkaAutor: Shutterstock.com / ADINA MAGDA

    nakrájejte na hrubší kusy a vše lehce podlité upečte v troubě doměkka. Pozor! Upečení nesmíte přehnat, paštika by ztratila část chuti.

  • Upečené maso nechte trochu zchladnout a pak ho umelte i s cibulí a kousky syrových jater.
  • Do umleté fáše vmíchejte žloutky, smetanu, výpek z pekáče, slaninu nakrájenou na drobné kostičky a hlavně směs koření. Koření pro větší účinek zkuste utlouci v hmoždíři, nebo je umelte v mlýnku.
  • Paštikovou formu vyložte plátky anglické slaniny nebo hliníkovou fólií a pečlivě do ní vetřete těsto a protřeste je a poklepejte tak, aby v něm nebyly bubliny a trhliny.
  • Formu zakryjte alobalem a paštiku pečte ve vodní lázni v mírně vyhřáté troubě půl druhé hodiny.
  • Upečenou paštiku nechte zvolna vychladnout ve formě, vyjměte ji z ní a nakrájejte na silnější plátky.

Podávejte je s malým salátem, ochucené kysanou smetanou, případně i s ovocem, například kompotovanými brusinkami, plátky pomeranče a podobně.

Rozpadla se? Nevadí

Pokud by se vám paštika nepodařila, rozpadala by se a podobně, neklesejte na mysli a vytvořte z ní paštikovou pěnu: do paštikové hmoty zašlehejte pomazánkové máslo a nasekané zelené bylinky. Pěnu podávejte třeba v lodičce z rozpůlené a vydlábnuté hrušky povařené ve víně nebo s kompotovanou broskví a plátkem kvalitního sýra.

Koření na paštiku

Záleží na vás, kterému koření dáte přednost, nebo zda koupíte směs paštikového koření. Osobně doporučuji směs mletého kmínu, zázvoru, nového koření, pepře, muškátového oříšku, hřebíčku a koriandru. V některých zemích a krajích přidávají do hmoty na paštiku brandy čili vinnou pálenku nebo i jiný destilát. Paštika má díky tomu unikátní chuť, každému ovšem takové ochucení nevyhovuje. Paštikovou fáš pečlivě promíchejte a osolte. Mějte na paměti, že ve studené paštice nebudou všechny chuti tak výrazné, solit i kořenit se proto nemusíte bát.

Laisser un commentaire