Tabulová barva ozvláštní interiér i drobné předměty

Díky speciální tabulové barvě máme nyní různé možnosti kreativního vzhledu nejen pro interiéry, ale i pro hobby předměty. I když primárním úkolem tabulové barvy je oprava školních tabulí, to ještě neznamená, že by se nemohla tato barva využít i v domácnostech. Tabulovou barvu lze aplikovat prakticky na jakoukoli plochu, a tak můžete mít místo na psaní a kreslení prakticky kdekoli.

Tabulová barva v interiéru zvlášť potěší děti všech věkových kategorií a také velkou skupinu kreativních lidí. Její velkou výhodou je to, že se hodí k aplikaci na dřevo, dřevotřísku, beton, omítku, vláknocementové plochy i na kov. Velké oblibě se těší hlavně černá tabulová barva, i když na trhu je k dostání i zelená varianta. Díky tabulové barvě tak máte šanci dát prostor vašim dětem k seberealizaci a nechat je bez obav čmárat po stěnách. Pro psaní na takovýchto tabulových  plochách využijete nejen křídu, ale i speciální křídové popisovače nazývané také tekutá křída. 

Nechejte děti bez obav čmárat po zdi. Nechejte děti bez obav čmárat po zdi. Autor: Shutterstock.com / Olesia Bilkei

Ekologická nezávadnost samozřejmostí

Valná většina tabulových barev je ekologická a zdravotně nezávadná. Bez obav ji tedy můžeme aplikovat jak v kuchyních, tak v pokojíčcích vašich dětí. Pro odstranění následných křídových maleb a kreací můžete jednoduše používat navlhčené houbičky nebo hadříky, naprosto stejně, jak jste tomu přivykli ve škole. Netřeba mít strach, že byste jakkoli poškodili podklad nacházející se pod vrstvou tabulové barvy.

Dětský pokoj se stěnami s tabulovou barvou podporuje kreativitu dětí. Dětský pokoj se stěnami s tabulovou barvou podporuje kreativitu dětí. Autor: Shutterstock.com / Photographee.eu 

Možnosti využití tabulových barev v interiéru

Tabulovou barvou můžete natírat jak stěny, tak skříně, dveře nebo nástěnky v pracovnách atd. Takto vylepšené plochy pak poslouží k psaní vzkazů vašim blízkým, k zapisování seznamu nákupů, nebo pro zápis výsledků vašich společenských her. Další možnosti využití jistě objevíte u vás doma i vy sami. Pro menší plochy, jako jsou například nástěnky nebo květináče, používáme tabulovou barvu ve spreji.

Jak je to s dobou schnutí 

Jedná se o barvy ředitelné vodou, což v podstatě znamená, že schnou velmi rychle. Jejich doba schnutí je výrazně kratší než u syntetických barev. Nátěr provedený tabulovou barvou je suchý obvykle již po 4 až 6 hodinách. Následující den je pak možné začít na tabuli psát a kreslit. Kvůli lepšímu krytí se doporučuje nanést na vybraný povrch barvu raději ve dvou vrstvách.

Tabulová barva se uplatní nejen v kuchyni, ale i v obývacím pokoji, pracovně nebo v dětském pokoji.   Tabulová barva se uplatní nejen v kuchyni, ale i v obývacím pokoji, pracovně nebo v dětském pokoji. Autor: Shutterstock.com / sianstock

Jak barvu správně aplikovat

Dejme tomu, že jste se rozhodli aplikovat tabulovou barvu na vstupní dveře z vnitřní strany. Nejprve je dokonale vybrousíte pomocí brusného papíru, následně je pak musíte zbavit prachu. Chcete-li tabulovou barvu aplikovat na savé povrchy, nejprve je opatřete ochranným nátěrem. Tabulovou barvu v připravené nádobě ze všeho nejdříve dokonale rozmíchejte. K aplikaci použijte plochý štětec, s nímž začnete s nátěrem okrajů dveří. Pro aplikace na zbylou plochu je dobré použít váleček, abyste si ušetřili práci i čas. Pro dokonalé zakrytí celého povrchu a vytvoření dobré souvislé vrstvy nátěru se doporučuje aplikace barvy ve dvou vrstvách. Pokud po zaschnutí objevíte nedostatky v nátěru, můžete je zakrýt dodatečným přetřením barvou pomocí štětce. Opět nechejte zaschnout cca 4 až 6 hodin, dle potřeby a zkontrolujte výsledek. Při natírání dbejte pokynů výrobce a nikdy nepracujte s barvou, pokud teplota okolí nebo podkladu klesne pod 10 °C.   

Věříme, že u vás doma najde tabulová barva mnohé způsoby uplatnění a přinese do vašeho domova kreativního ducha.

Laisser un commentaire