Sauna pro každého: Finská, infra nebo parní?

Pravidelný pobyt v sauně prospívá nejen zdraví, ale i psychické pohodě. Také zbožňujete saunování, ale nevyhovuje vám ruch veřejné sauny? Vyřešte to jednou provždy a vybudujte si doma soukromý saunový ráj.

Pobyt v sauně si můžeme zpestřit.Saunu si můžete užít i domaAutor: Shutterstock.com / Billion Photos

Saunování má blahodárné účinky na zdraví: posiluje odolnost organismu, prospívá kardiovaskulárnímu systému, pečuje o pokožku a pročišťuje tělo. Návštěva sauny také uvolňuje psychické napětí, pomáhá zbavit se stresu a zlepšuje náladu. Veřejné saunování však může někoho odrazovat. Nevyhovují vám otevírací hodiny, nedostatek soukromí nebo hlučnost ostatních návštěvníků? Můžete mít saunu přímo doma a užívat si nerušenou relaxaci kdykoli v soukromí a klidu. Přesto, že její pořízení neklade přemrštěné nároky na finance ani prostor, pečlivě zvažte její výběr. Jaký typ sauny je vhodný právě pro vás?

Sauna může být součástí koupelnySauna může být součástí koupelnyAutor: Shutterstock.com / photosphobos

Klasické saunování

Milovníci tradičního saunování nedají dopustit na klasickou finskou saunu. Teplota vzduchu zde dosahuje vysokých hodnot (až kolem 90 °C) a vlhkost vzduchu je poměrně nízká, dočasně se dá zvýšit například poléváním rozpálených kamenů. Sauna se vejde na minimální prostor, umístíte ji do libovolného interiéru (chodba, garáž i koupelna) nebo klidně do zahradního domku. Optimální prostor je 4–6 metrů čtverečních, v nouzi postačí i 3 metry čtvereční, nutné je zachovat určitý minimální odstup od stěn a stropu. Myslete i na ochlazovací a odpočinkovou zónu, která by po saunování měla být k dispozici. Saunu si šikovný kutil dokáže postavit svépomocí, ale nabízí se snadnější řešení. V hobby marketech si běžně zakoupíte jednotlivé komponenty nebo rovnou celý set saunové kabiny, který si složíte doma. Výrobci se přizpůsobili poptávce a nabízejí kabiny vhodné do různého prostoru, rohové, úzké i menších rozměrů vhodné pouze pro sezení nebo prostorově větší, ve kterých si i pohodlně lehnete. Pořizovací cena takové sauny se odvíjí od velikosti a začíná u dvaceti tisíc.

Sauna jako součást moderního interiéru.Sauna jako součást moderního interiéru.Autor: Shutterstock.com / alexandre zveiger

Saunu je nutné také vybavit topným tělesem, nejlepší jsou elektrická kamna k jejichž provozu stačí pouze elektrická zásuvka. Pro úsporný provoz postačí kamna s výkonem 3,6 kW, rychlé dosažení provozní teploty sauny zajistí výkonnější 9 kW topidlo. U saunových kabin je přívod čerstvého vzduchu i odvětrání zajištěno přímo v samotné konstrukci, proto se nemusí provádět žádné stavební úpravy. Stačí dostatečně odvětrávat místnost, ve které se kabina nachází.

Vybere si každý

  • Infrasauna – je ideální volbou pro ty, kteří špatně snáší prostředí tradiční sauny. Toto zařízení je v posledních letech stále populárnější a není divu, pro mnoho lidí je takové prostředí přijatelnější.

    Není náročná na prostorNení náročná na prostorAutor: Shutterstock.com / Eviled

    Teplota v sauně je nižší, většinou se pohybuje okolo 60 °C, ale lze nastavit i nižší. V porovnání s finskou saunou má i vyšší vzdušnou vlhkost a lépe se v ní dýchá. Pro instalaci interiérové infrasauny není potřeba velký prostor, ani stavební úpravy. Dodává se soubor komponentů, které složíte dle návodu a ihned uvedete do provozu. Kabina může být postavena na jakémkoli místě v bytě, klidně i v ložnici nebo v obýváku. Pro její provoz je potřeba jen elektrická zásuvka. Na trhu dnes najdete i sauny, které umožňují přepínat mezi režimem sauny finské a infrasauny.

Infra saunaInfra saunaAutor: Shutterstock.com / diy13

  • Parní sauna – v ní panují teploty okolo 50 °C a vlhkost vzduchu je 80 % a výš.
  • Biosauna kombinuje parní saunu s finskou. Oproti finské sauně je v ní nižší teplota (kolem 60 °C) a vlhkost vzduchu je tu 30–60 %. Navíc je zde možné používat vonné esence , který vám pobyt v sauně ještě více zpříjemní.

Laisser un commentaire