Svačina na výlet: řízek nezatracujte, napečte briošky či košíčky

Teplé počasí láká na víkendové výpravy do přírody, červen je měsícem školních výletů. Pokud na vás na trase nečeká osvědčené občerstvení, je vhodné přibalit na cestu pořádnou svačinu. Abychom nemuseli čelit nepříjemným zdravotním problémům, měli bychom pečlivě volit nejen co, ale také jak nejlépe zabalit.

Jakou svačinu na letní výlet?

Klidně můžete připravit klasiku: staré dobré řízky. Ty se určitě neztratí:) Navíc jsou poměrně trvanlivé – tepelně opracované maso je díky izolaci trojobalem poměrně chráněné před mikroorganismy v okolí a tak řízky vydrží náročné skladování lépe než třeba jen samotné upečené maso. Nevýhodou řízků je, že po vychladnutí už nejsou tak křehké jako po usmažení. Řízky na fotografii jsou připravené z vepřové panenky. Toto jemné maso zůstane měkké i po vychladnutí.

Další výletnickou klasikou jsou nejrůznější sendviče. Čím je namazat a obložit? Nevhodné jsou majonézové dresinky, ty v teplém počasí rychle podléhají zkáze. Příliš šikovné není ani máslo – to se sice nezkazí, ale v horku hodně změkne a může vytékat. Vhodnější je smetanový sýr typu lučina, ten teplem tolik nepovolí.

Jako náplň se hodí nejrůznější tvrdší sýry, z uzenin pak buď suché (ty jsou odolné vůči zkažení díky nízkému obsahu vody) a z měkkých ty, které nemají snížený obsah soli a nitrosoli – tyto látky chrání před napadením mikroorganismy při skladování mimo chladničku.

Ovoci a zelenině je lépe mimo sendvič – v krabičce s větracím otvorem, aby nezačalo bez přístupu vzduchu kvasit. Lepší je ho také příliš nekrájet, aby řezné plochy neoxidovaly a nevzhledně nehnědly.

Lsosové košíčky se špenátem.Lososový košíček.Autor: Kamila Procházková / Foto

Na výlet se může hodit i slané pečivo s náplněmi. Například lososové košíčky se špenátem, nebo třeba briošky plněné sýrem, na které vám nabízíme recept.

A co sladkého na zakousnutí? Určitě ne čokoládu a cokoli čokoládou politého, to ví každý, kdo někdy v horku vybaloval z alobalu fidorku:) Hodí se třeba sušené ovoce a oříšky, pokud máte chuť něco upéci, pak třeba muffiny či buchty.

Briošky se sýrem

Těsto:

  • hladká mouka 400 g
  • instantní droždí ½ sáčku
  • cukr 60 g
  • sůl 1 lžička
  • máslo 100 g
  • žloutky 2 ks
  • vlažné mléko 100 – 120 ml

Náplň:

  • čerstvý krémový sýr typu mascarpone 80 g
  • tvrdý sýr (např. čedar) 100 g
  • muškátový oříšek 5 strouhnutí

Na potření:

  • rozšlehané vejce
  • sezam

Máslo rozpustíme a necháme zchladnout na pokojovou teplotu.

Do výletního batohu si můžete přibalit třeba briošky.Do výletního batohu si můžete přibalit třeba briošky.Autor: Kamila Procházková / Foto

V míse promícháme mouku, sůl, instantní droždí a cukr. Přidáme žloutky, rozpuštěné máslo a vlahé mléko (množství mléka přizpůsobíme nasákavosti mouky). Vypracujeme hladké nelepivé těsto a necháme kynout při pokojové teplotě, až se jeho objem zdvojnásobí.

Na náplň nastrouháme tvrdý sýr na jemném struhadle, smícháme s čerstvým sýrem a ochutíme trochou muškátu.

Vykynuté těsto rozválíme na pomoučeném vále, rozkrájíme na čtverce, na každý dáme lžičku sýrové náplně a stiskneme do uzlíčku (jako když se dělají buchty). Skládáme švem dolů na plech pokrytý pečicím papírem. Potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme sezamem a pečeme při 190 ⁰C asi 15 minut, až zezlátnou.

Jak nejlépe zabalit svačinu na letní výlet?

Prodyšné obaly: potraviny, které stráví notnou dobu v batohu během teplého dne, by měly být baleny do prodyšných obalů. Igelitové sáčky a plastové krabičky s těsněním nejsou pro tenhle účel vhodné, potraviny se v nich snadno zapaří a mohou se rychleji zkazit. Mnohem lépe poslouží papírové sáčky či svačinové krabice s odvětráváním. Řada plastových krabiček už má na víčku ventilek, který je možné pootevřít a tak zajistit alespoň malou cirkulaci vzduchu.

Možná máte také někde schovanou starou hliníkovou krabici.Možná máte také někde schovanou starou hliníkovou krabici.Autor: Kamila Procházková / Foto

Nebo třeba, podobně jako já, vyštracháte v zapomenutém koutě spíže ještě starou plechovou svačinovou krabici, která má ve víku řádku drobných dírek. Možná si ještě zaslouží renesanci. Hliníkové nádobí se sice stalo trochu strašákem, ale u krabice není třeba se bát – k uvolňování hliníku (které je ovšem i tak velmi malé) dochází až poté, co se z povrchu odstraní vrstvička oxidu hlinitého, která jinak vzniká na kovovém hliníku po kontaktu se vzduchem. K odstranění oxidu hlinitého je zapotřebí dlouhodobý těsný kontakt s potravinami, zejména kyselými, takže třeba vaření kyselého zelí by nebyl ten nejlepší nápad. Ale pouhým uložením potravin do krabice se do nich hliník nedostane.

Laisser un commentaire