Merlík čislký, známý jako quinoa, se v posledních letech dostal mezi suroviny s téměř zázračnými účinky, označovanými jako superpotraviny. A ne náhodou: neobsahuje totiž lepek, je doslova nabitý energií a má minimum kalorií. Zařaďte ho na své letní menu podle některého z následujících receptů.
Quinoa pochází z Jižní Ameriky a využívá se především jako obilovina. Název, který vyslovujeme jako kynoa, je prastarého inckého původu a dal byl se přeložit jako matka zrno. Aby se vám quinoa vždy dobře povedla, stačí se při její přípravě držet několika jednoduchých zásad.
Nepřeskakujte propláchnutí či spíše namočení před samotným vařením do studené vody. Tím se zbavíte případné hořkosti, která se může držet v obalu zrníček. Quinou nechte namočenou 5-10 minut a vodu poté slijte. A co se vaření týká, platí zde prostý poměr 2:1, tedy na 1 díl quinoy 2 díly tekutiny. Samozřejmě můžete použít vodu, ale stejně jako v případě kuskusu platí, že quinoa bude mít výraznější chuť, pokud ji uvaříte ve vývaru. A zde už je podružné, zda půjde o hovězí, kuřecí, nebo zeleninový, to přizpůsobte celkovému složení pokrmu.
Salát s quinoou, tuňákem a mangem
Na cca 4 porce:
-
Quinoa s tuňákem a mangem je osvěžující kombinací. Autor: Shutterstock.com / Craig F Scott
100 g různobarevné quinoy
- 3 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje
- šťáva z 1 citronu
- 1/2 polévkové lžíce bílého vinného octa
- 120 g tuňáka konzervovaného ve vlastní šťávě
- 1 malá chilli paprička
- 1 avokádo
- 1 zralé mango
- mořská sůl a čerstvě mletý pepř
Nejprve zalijeme quinou studenou vodou a necháme 10 minut odstát, pak slijeme. Přesypeme do hrnce a zalijeme vodou v poměru 2:1, přivedeme k varu, ztlumíme na nejnižší výkon a vaříme 15 minut, poté vypneme a necháme pod pokličkou 5 minut dojít. Vidličkou quinou provzdušníme a necháme zcela vychladnout rozprostřenou na talíři.
V míse si smícháme olivový olej, vinný ocet a polovinu citronové šťávy. Vzniklý dresink zamícháme do quinoy spolu s vykapaným, na malé kousky natrhaným tuňákem. Podle chuti nakrájíme na tenké proužky chilli papričku bez semínek a přidáme. Mango oloupeme, pevnější část si necháme na dekoraci, zbytek nakrájíme na malé kousky a zamícháme do quinoy, kterou případně dochutíme solí a pepřem. Podáváme vychlazené s kousky manga a avokáda.
Quinoa s čerstvým špenátem, pomerančem a ořechy
Na cca 4 porce:
- 100 g světlé quinoy
- 3 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje
- 1 pomeranč
- 80 g ořechů (loupané mandle, piniové ořechy)
- 200 g listů mladého čerstvého špenátu
- 100 g čerstvého kozího sýra
- mořská sůl
Nejprve zalijeme quinou studenou vodou a necháme 10 minut odstát, pak slijeme. Přesypeme do hrnce a zalijeme vodou v poměru 2:1, přivedeme k varu, ztlumíme na nejnižší výkon a vaříme 15 minut, poté vypneme a necháme pod pokličkou 5 minut dojít. Vidličkou quinou pro vzdušníme a necháme zcela vychladnout rozprostřenou na talíři.
Salát se špenátem a kozím sýrem vás dostane.Autor: Shutterstock.com / Alena Haurylik
Pomeranč přepůlíme, z jedné části si vymačkáme šťávu, druhou část okrájíme od kůry a nakrájíme na tenké trojúhelníkovité tvary. Pomerančovou šťávu promícháme s olivovým olejem a následně s quinoou, dle chuti osolíme. Špenát si propereme ve studené vodě a případně okrájíme tvrdší stonky a promícháme s quinoou. Mandle si překrájíme na větší kusy a spolu s piniovými ořechy je krátce zprudka orestujeme na suché pánvi. Podáváme vychlazenou quinou s kousky pomeranče, posypanou nadrobeným kozím sýrem a opraženými ořechy.
Quinoa s grilovaným lilkem
Quinoa s koriandrem skvěle doplní grilovaný lilek. Autor: Shutterstock.com / Magdanatka
Na cca 4 porce:
- 100 g světlé quinoy
- 3 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje
- šťáva z 1/2 citronu
- velká hrst čerstvého koriandru
- 1 menší lilek
- 1 malá jarní cibule
- mořská sůl a čerstvě mletý pepř
Nejprve zalijeme quinou ve studené vodě a necháme 10 minut odstát. Mezitím si nakrájíme na plátky lilek, který posolíme a necháme vypotit přebytečnou vlhkost zhruba 15 minut. Vysráženou tekutinu otřeme. Quinou slijeme a přesypeme do hrnce a zalijeme vodou v poměru 2:1, přivedeme k varu, ztlumíme na nejnižší výkon a vaříme 15 minut.
Mezitím ogrilujeme na pánvi s nepřilnavým povrchem plátky lilku. Po 15 minutách quinou vypneme a necháme pod pokličkou 5 minut dojít. Koriandr otrháme, jarní cibulku nakrájíme na tenká kolečka, vrchní zelenou část vynecháváme. Na dresink smícháme olivový olej a citronovou šťávu, lehce osolíme. Vidličkou quinou provzdušníme a promícháme s natrhanými lístky koriandru, s jarní cibulí a dresinkem. Podáváme teplé s grilovanými plátky lilku.