Ať už novostavbu kupujete, nebo s pomocí projektanta a řemeslníků sami stavíte, zodpovědně važte i zdánlivě nedůležité detaily. Ne vše, co je na papíře krásné, je v běžném životě praktické. Přinášíme osm příkladů, které mohou obyvatelům novostavby zbytečně znepříjemnit život.
Dlouhé neotvíratelné okno
Architekt často na schodišti, v kuchyni nebo v koupelně vyprojektuje dlouhé, úzké okno, ze kterého lze otevřít pouze malá část na straně. Vypadá to velice dobře až do chvíle, než je potřeba umýt. Pamatujte, že architekt nebude v mrazech před Vánoci balancovat na žebříku, ani se riskantně vyklánět s dlouhým mopem.
Výška stropu nad schodištěm
Bedlivě sledujte výšku stropu nad schodištěm a umístění světla. Stačí málo a výměna prasklé žárovky nebo vyčištění pavučin z rohů se promění v práci hodnou kaskadéra.
Schody zabijáci
Na šířku schodů existují normy, ale projektanti je z důvodu prostoru ne vždy dodržují. Ujistěte se proto raději, že jsou točité schody dostatečně široké i v místě ohybu. A to zvláště, máte-li malé děti.
Krásné, ale nebezpečné a potenciálně hlučnéAutor: Shutterstock.com / Photographee.eu
Příliš hlučné schody
Mezi oblíbené materiály na schodiště v moderních interiérech, patří kov a dřevo. Dost často bývají schody i samonosné. Oproti starým schodištím, která byla zděná a často oddělená dveřmi, musíte počítat s výrazně větším hlukem. Zajímejte se, jak je možné snížili kročejový hluk. Ohlídejte si také, zda projektant pamatoval na správné napojení a ukotvení schodiště, včetně správného použití tlumících materiálů i v těchto místech. Bytelné zděné schody obložené kobercem sice už nejsou příliš v módě, ale pro milovníky tichého bydlení nebyla lepší varianta dosud vymyšlena.
Až příliš otevřený prostor
Otevřené, propojené prostory jsou dnes samozřejmostí. Zvažte, zda vám to bude dlouhodobě vyhovovat. Pokud nerozdělíte patra „nemoderními“ masivnějšími dveřmi na schodiště, bude nahoru do ložnic všechno zespodu mnohem více slyšet, až třeba budou děti spát. Zvolíte-li zcela propojený prostor kuchyně a obývacího pokoje, nebude-to jen hluk digestoře, který budete muset řešit. Myslete i na to, že hosté po jídle uvidí třeba nepořádek v kuchyni, který nechcete hned uklízet, a budou si zvědavě prohlížet všechny nezaplacené faktury na lednici. A konečně záchod propojený s koupelnou už vůbec nemusí vyhovovat všem.
Kuchyň doslova v obýváku nemusí navzdory trendu vyhovovat všemAutor: Shutterstock.com / 2M media
Příčky mezi koupenou a toaletou
Příčky v domě obvykle bývají z úsporných důvodů z některého slabšího materiálu, jako jsou pórobetonové tvárnice. Pokud ale ložnice sousedí s koupelnou nebo toaletou, popř. obojím, hlídejte si šířku a odhlučnění stěny. Ideální je navrhnout ji rovnou masivnější.
Varná deska v kuchyni je na hraně desky
Dobře si rozmyslete výšku kuchyňské pracovní desky. Zvažte i takové „drobnosti“ jako zda někdo, kdo bude prostor pravidelně užívat, není levák. Vyvarujte se rohových skříní bez výsuvného systému, ve kterých už to, co se dostalo dozadu, prakticky nejde vytáhnout. K nešvarům patří umístění varné desky nebezpečně blízko okraje pracovní plochy. Nepohodlí způsobené tím, že se na zadní plotýnku musíte nepatrně natáhnout, je pro většinu lidí menší problém, než dětské opařeniny a popáleniny.
Rohová vana
Rohová vana prostor někdy spíše zabere, než ušetří. A spotřeba vody je větší než u klasické vany. Ať už si vyberete jakoukoliv vanu, pohlídejte si při montáži velikost servisních dvířek. Ta maličká vypadají skvěle. Do doby, než k vám přijde instalatér podívat se na ucpaný odpad a do dvířek se mu nevejde pomalu ani ruka. Pokud si budete přát hydromasážní vanu a odtok bude mít uprostřed, pamatujte si, že budete zřejmě potřebovat dvířka dvoje – jedna k odtoku, a jedna k motorku zařízení, který bývá umístěn po straně.