Jehněčímu sluší rozmarýn: Připravte ramínko nebo kýtu

Skopové že není nic pro vás? Překonejte špatné zkušenosti nebo předsudky a dopřejte si na letošní Velikonoce opravdu sváteční oběd. Mladý beránek je nejen pokrmem symbolickým, ale hlavně delikátním.

Na stůl odedávna maso mláďat a zejména jehňat patřilo na Boží hod velikonoční, kdy končilo dlouhé období 40denního pomasopustního půstu. Důvodů je hned celá řada. Prvotně šlo o symbol neposkvrněné oběti a vykoupení Krista a sezona jara bohatá na maso mláďat, tedy těch nejnevinnějších, byla pro takové svátky jako stvořená.

Nešlo ale jenom o obrat k duchovním hodnotám, jehněčí maso je křehké a šťavnaté a vždy se podávalo jako sváteční pokrm. Má však svou charakteristickou chuť i vůni, pro kterou mu mnozí stále nemohou přijít na jméno. U skopového a jehněčího totiž obzvlášť záleží na způsobu přípravy i na podávání více než u jiného druhu masa. I to je totiž důvodem, proč si jen velmi obtížně hledá cestu na české talíře.

Ramínko z jehněte spolehlivě zasytí velkou sešlost.Ramínko z jehněte spolehlivě zasytí velkou sešlost.Autor: Shutterstock.com / DronG

Vždy by vás proto mělo zajímat stáří zvířete, nejlepšího výsledku docílíte jen s opravdu mladým masem, tedy maximálně 6 měsíců starým. Důležité je rovněž zbarvení – světle růžové značí mladé maso, jakmile je tmavší, signalizuje to starší zvíře. Různé části jsou vhodné na různé úpravy: kýta, ramínko či hřbet budou nejlepší pečené, zatímco kotletky nebo svíčková jsou geniální na minutkové úpravě.

Právě pro svou charakteristickou chuť a vůni je jehněčí jako stvořené pro výrazné koření a bylinky, proto se nebojte sáhnout po tymiánu, česneku nebo rozmarýnu. Pokud vám přece jen je specifická chuť jehněte nepříjemná, zkuste jej vždy odblanit, možný intenzivní odér se totiž drží v tukové vrstvě na povrchu masa. Zbavovat však maso veškeré této vrstvy se nemusí vyplatit, protože dodává jehněčímu na šťavnatosti.

Jehněčí ramínko pečené na rozmarýnu

Výrazné koření jako rozmarýn skvěle ladí s chutí jehněčího masa.Výrazné koření jako rozmarýn skvěle ladí s chutí jehněčího masa.Autor: Shutterstock.com / Slawomir Fajer

  • 2 kg jehněčího ramínka s kostí
  • velký svazek čerstvého rozmarýn
  • 1 palici česneku
  • 2 čajové lžičky dijonské nebo žluté pikantní hořčice
  • extra panenský olivový olej
  • 6 středně velkých červených cibulí
  • 4 polévkové lžíce balsamika
  • 1 polévková lžíce hladké mouky
  • mořská sůl
  • čerstvě mletý černý pepř
  • 200 ml vody
  • alobal

Nejprve si dopředu vyndáme jehněčí maso z chladničky tak, aby mělo pokojovou teplotu, tedy alespoň dvě hodiny předem. Rozmarýn otrháme z dřevnatých větviček a rozdrtíme jej spolu s mořskou solí v hmoždíři. Oloupeme si dva stroužky česneku a přidáme je k ovoněné soli s rozmarýnem a drtíme společně. Poté zakápneme dvěma lžicemi extra panenského olivového oleje a dodáme i pálivou žlutou hořčici. Jehněčí podle potřeby odblaníme, opepříme a rukama vmasírujeme rozmarýnovou marinádu.

Cibule oloupeme a nakrájíme na slabší měsíčky, rozprostřeme je spolu s neoloupanými stroužky zbylého česneku ve velkém hlubším plechu nebo zapékací nádobě. Pokapeme balzamikovým octem a podlijeme 200 ml vody. Jehněčí ramínko položíme na směs cibule a česneku a pečeme 20 minut v troubě předehřáté na 200 °C. Plech vyjmeme a pevně překryjeme alobalem, vrátíme do trouby a pečeme na snížených 160 °C další čtyři hodiny, dokud nepůjde maso snadno oddělit od kosti. Vyjmeme z trouby, maso uložíme do mísy, přetáhneme novým alobalem a necháme odpočinout.

Vypečený tuk stáhneme z pekáče, vyjmeme kusy rozmarýnu, pečený česnek vymačkáme ze slupky. Vypečenou šťávu slijeme do rendlíku spolu s rozmarýnem, rozpečenou cibulí, kusy pečeného česneku a zahřejeme na plotně na středním výkonu, metličkou vmícháme hladkou mouku postupně tak, aby nám nevznikly hrudky, krátce necháme povařit. Přilijeme 500 ml vroucí vody a přivedeme k varu, stáhneme na minimum a necháme alespoň 20 minut nezakryté provařit. Maso podáváme dostatečně horké, naplátkované, přelité cibulovo-rozmarýnovou omáčkou, jako přílohu podáváme bramborovou kaši.

Laisser un commentaire