Bojíte se o své boty, když se brodíte rozmoklým sněhem smíchaným s posypovou solí? Dopřejte jim dobrou péči i v náročném zimním období a budou dlouho vypadat skvěle a chránit vaši nohu před nepříznivým počasím.
Máte je na nohou každý den, ale nelze je jen tak hodit do pračky a vyčistit. Přitom správná péče o obuv v zimním období není žádná věda. Pravidelná údržba prodlouží vašim botám životnost a zvýší komfort užívání.
Pryč se špínou a vlhkostí
Prvním krokem k bezvadně ošetřovaným botám je pravidelné čištění. Mokrou obuv nikdy nečistěte hned, počkejte až uschne. V žádném případě boty nesušte na topení nebo u jiného zdroje sálavého tepla. Intenzivní teplota botám škodí a kůže by mohla popraskat. Boty nechte vyschnout na vzdušném místě při pokojové teplotě. Jednou za čas nechte oblíbený pár bot odpočinout alespoň na 24 hodin, vlhkost vsáknutá do kůže se zcela odpaří. Tím se nejen prodlouží životnost boty, ale sníží se i pravděpodobnost výskytu plísní, kterým vlhké prostředí svědčí.
Bílé mapy od soli jsou pro boty pohromaAutor: Shutterstock.com / FotoDuets
Prach a nečistoty odstraňte pomocí kartáče. Kartáč vhodný vám pomohou vybrat v obchodě s obuví. Zvlášť opatrní musíte být při čistění výrobků z broušené kůže (nesou označení semiš, velur nebo nubuk). Pro jejich údržbu si pořiďte speciální kartáče s jemnými štětinkami nebo pryží. Textilní materiál i hladkou kůži můžete čistit pomocí vlažné vody a hadříku. Na odolné nečistoty, které se nepodaří odstranit ani kartáčem, použijte speciální čistící pěny. Urychleně odstraňujte z bot hlavně skvrny od posypové soli, které se objeví jako bílé mapy na povrchu.
Nejlepší je prevence
Na semiš raději jemným kartáčemAutor: Shutterstock.com / Nor Gal
Stejně jako lidská pokožka, i kůže na botách potřebuje ošetřující prostředky. Postupem času jinak vysychá, ztrácí elasticitu i lesk, objevují se prasklinky. Koženou obuv po očištění nakrémujte speciálním ošetřujícím krémem nebo voskem a nechte zaschnout. Potom naneste impregnační sprej na koženou obuv. Dobrá a včasná impregnace je základním úkonem, který byste měli provádět ještě před prvním použitím bot. Na trhu jsou k dispozici univerzální impregnační přípravky nebo speciální, určené pro konkrétní typ materiálu. S jejich výběrem vám určitě poradí už při nákupu obuvi. Ochranná vrstvička chrání botu nejen proti vlhkosti, ale brání také usazování prachu a nečistot. Impregnační vrstvu obnovujte vždy, když se vám zdá, že boty ztrácí odolnost proti vodě. Pokud boty nosíte denně, ošetřete je impregnačním sprejem zhruba jednou za dva týdny. Nakrémované boty z hladké kůže pak stačí ošetřit voduodpuzujícím sprejem jednou za 4 až 6 týdnů.
Bez zápachu a plísní
Celodenní nošení uzavřených bot škodí i jejich vnitřnímu prostředí. Noha se potí, boty jsou uvnitř vlhké a nelibě páchnou. Dbejte na přiměřenost obuvi k počasí a teplotě venku, aby se vám nohy zbytečně moc nepotily.
Botník v bezvadném pořádkuAutor: Archiv ireceptar.cz
Přesto se vyplatí používat k ošetření bot i antibakteriální sprej. Vystříkejte jím vnitřek boty alespoň dvakrát týdně. Předejde tak nejen nepříjemnému zápachu, ale zabráníte i výskytu plísní. Zároveň sprej boty příjemně provoní. Podobně vám poslouží i osvědčený trik s jedlou sodou. Nasypte prášek do bot a nechte přes noc působit. Výborně pohltí zápach a zneutralizuje nepříjemné pachy. Vyzkoušet můžete i octovou vodu, její roztok nastříkejte do vnitřku boty nebo naneste pomocí vlhkého hadříku. Boty sice neprovoní, ale spolehlivě zlikviduje zápach. Nutné je také volit správné ponožky, hodí se i antibakteriální a protizápachové vložky.