Domácí špaldové sušenky s javorovým sirupem: chutné, zdravé a rychlé

Pochutnají si na nich dospělí i děti, přitom tělu nepřináší pouze prázdné kalorie, ale řadu cenných látek a mají nízký glykemický index. Jejich příprava je snadná, dokřupava jsou upečené za 10 minut.

Výběr sušenek, které by neobsahovaly jen bílou mouku, přemíru cukru a nezdravé a eticky sporné suroviny jako je palmový olej, je poměrně malý a pochopitelně nejsou levné. Můžete si je však upéct doma, a to docela snadno a rychle. Kvalitní suroviny také něco stojí, ovšem odměnou je dobrota, která zdraví spíše prospěje.

Sušenky si můžete upéct v nejrůznějších tvarechSušenky si můžete upéct v nejrůznějších tvarechAutor: Shutterstock.com / 279photo Studio

  • 200 g špaldové mouky
  • 50 g mletých ořechů nebo mandlí
  • 120 g kokosového oleje nebo másla
  • 3/4 lžičky soli
  • 100 ml javorového sirupu
  • nastrouhanou kůru z jednoho chemicky neošetřeného citrónu

Ze všech přísad vypracujeme hladké těsto. Vyválíme z něj kouli, zabalíme ji do fólie a dáme odležet na hodinu do lednice.

Troubu předehřejeme na 180 oC. Těsto rozválíme plát přibližně 0,5 cm tenký, z něj formičkami vykrajujeme sušenky, které pokládáme na plech vyložený pečícím papírem. Sušenky pečeme 9-10 minut. 

Pokud těsto příliš změkne, hůře se s ním pracuje – pomůže krátký pobyt v ledničce.

Není olej jako olej

Kokosová palma se zrajícími kokosyKokosová palma se zrajícími kokosyAutor: Shutterstock.com / Matjoe

Mohlo by se ztát, že náhrada palmového tuku kokosovým je vyhánění čerta ďáblem. Kokosový olej je však svým složením pro zdraví příznivější nežli palmový, má nesrovnatelně lepší chuť, a i když je rovněž dovážen zdaleka, jeho produkci neprovází ani zdaleka tak rozsáhlá devastace přírody, jako pěstování palmy olejné.

Kokosová palma je náročnější, nespokojí se s půdou po vyklučeném pralese, proto se pěstuje na stále stejných pobřežních plantážích, o které se musí majitelé patřičně starat. Tuzemskou alternativou a starou dobrou klasikou je máslo. Pokud zvolíte máslo v biokvalitě, máte jistotu, že se dojnice mohly pást na čerstvém vzduchu a nestrávily život zavřené v budově. I v chuti a nutriční kvalitě je jistý rozdíl. S použitím tekutého oleje (slunečnicového, řepkového aj) je příprava těsta také množná, ale obtížnější, nežli s tukem, který v chladu tuhne.

Laisser un commentaire