V létě a na podzim jsme si užívali skoro neomezené zásoby ovoce a zeleniny, ať už ze zahrádek nebo z trhů či obchodů. Vitamíny a vláknina jsou však potřeba i v zimě, kdy domácí zdroje slábnou. Zvlášť v období kolem Vánoc se obchody jen hemží zajímavými a pestrými exotickými druhy ovoce. Nebojte se ochutnat i méně známé druhy a najděte si svoje nové oblíbence.
Král ovoce – durian
Durian má poměrně velké plodyAutor: Shutterstock.com / Atwood
Pokud narazíte na velkou, podivně ostnatou a zapáchající hrušku, držíte v ruce pravděpodobně durian cibetkový (Durio zibethinus). Ve své domovině v jihovýchodní Asii považovaný za největší ovocnou pochoutku a je nazýván králem ovoce. Konzumenty však může odradit jeho silné aroma, které připomíná cibuli, přezrálý sýr nebo až zahnívající maso. Jeho dužina je však zajímavé chuti s nádechem banánů, vanilky i mandlí. Zralý durian poznáte podle charakteristického zápachu a též toho, že začíná podélně pukat. Při otevírání durianu pátrejte na jeho slupce po slabém místu, kam zapíchnete nůž a ovoce tak otevřete. Objeví se velká semena obalená dužinou, která se jí. Ale pozor, durian se nesmí kombinovat s alkoholem.
Granátové jablko
Granátové ablko je velmi šťavnatéAutor: Shutterstock.com / GoncharukMaks
Tento plod není třeba dlouho představovat, už se v našich kuchyních celkem zabydlel. Chuť granátového jablka (Punica granatum) je sladkokyselá, jemně svíravá, a semena jsou velmi aromatická. Využívá se především šťáva pro přípravu koktejlů a džusů, neztratí se ve studené kuchyni, kde se přidává do mnoha salátů, v teplé kuchyni se hodí především k drůbeži, grilovanému masu a rybám.
Kaki churma čili tomel
Kaki využijete i při pečeníAutor: Shutterstock.com / Nedim Bajramovic
Lesklý oranžový plod připomínající rajče má jemnou sladkou chuť blížící se broskvi nebo meruňce. Stejně jako rajče obsahuje lykopen, antioxidant zpomalující projevy stárnutí, kromě toho kaki posiluje imunitní systém a působí blahodárně na organismus. Kaki churma, známé též jako tomel (Diospyros kaki) se konzumuje, když je dotek měkké, můžete ho vyjídat lžičkou nebo krájet na kousky. Hodí se i do dezertů a salátů, zkusit můžete i netradiční bruschettu s kaki a mozarellou nebo cheesecake s kaki.
Karambola – čínská hvězdice
Karambola je ideální pro zdobeníAutor: Shutterstock.com / sirikorn thamniyom
Karambola (Averrhoa carambola) je nejčastěji šesticípý plod s hladkou zelenou, žlutou nebo oranžovou slupkou, uvnitř se nachází šťavnatá, sladká nebo mírně kyselá dřeň. Před použitím se z karamboly odstraní hnědá žebra, můžete i semena a plod se nakrájí na plátky. Jí se hlavně čerstvá, je krásnou ozdobou koktejlů nebo dezertů. Obsahuje ale velké množství kyseliny šťavelové, podobně jako rebarbora, takže to s její konzumací nepřehánějte.
Kumquat – trpasličí pomeranč
Komquat přípomíná malé pomerančeAutor: Shutterstock.com / 279photo Studio
Tohle citrusové ovoce připomíná miniaturní pomeranče, odtud přezdívka trpasličí pomeranč. Kumquat (Fortunella) má sytě oranžové sladké slupky a nahořklou dužinu, plody se dají jíst v celku čerstvé nebo se používají k pečenému i grilovanému masu, případně jako ozdoba koktejlů nebo sladkých dezertů.
Liči čínské aneb dvouslivák lahodný
Liči je doma v AsiiAutor: Shutterstock.com / kwanchai.c
Plody liči (Litchi chinensis) jsou oválné a kulaté, dlouhé až pět centimetrů, mají sladkou chuť skoro jako kompotované mandarinky. Nepoživatelná je slupka a lesklé tmavohnědé jádro, které před konzumací odstraníme. Liči chutná čerstvé jako dezert, podušené v másle a pomerančovém likéru jako náplň do palačinek, hodí se i jako příloha k masitým a rybím pokrmům.
Nashi – hrušeň písečná
Síťka chrání před otlakyAutor: Shutterstock.com / Ninotee
Exoticky znějící název nashi v sobě skrývá druh hrušky, konkrétně se jedná o hrušeň písečnou (Pyrus pyrifolia). Zlatavá slupka je velmi křehká, v obchodech plod najdete chráněný síťkou, je náchylný na pomačkání a otlaky. Dužina je velice sladká a šťavnatá, s lehkým rumovým aroma. Výborné jsou čerstvé, skvěle se hodí i k pečenému masu nebo zvěřině, do dezertů i salátů. Připravte si třeba jednoduchý salát z čerstvého špenátu a rukoly, kozího sýra, nakrájené hrušky nashi a vlašských ořechů.
Opuncie – lahodný kaktus
Pozor na trnyAutor: Shutterstock.com / marco mayer
Opuncie mexická (Opuntia ficus-indica) je kaktus a jeho plody jsou pokryté jemnými ostrými trny, které je potřeba před konzumací odstranit, jinak se zabodnou do pokožky, rtů nebo jazyka. Slupku očistíte hrubší stranou houbičky nebo hadříkem a opatrně oloupete jako banán. Chybu neuděláte, pokud si na tuto práci vezmete rukavice. Chuť dužiny je podobná fíkům a hruškám, pochutnat si na ní můžete včetně semínek. Jí se nejčastěji čerstvá, přidává se do džemů, alkoholických nápojů nebo k jídlům z drůbeže.
Physalis – jedlá mochyně
Mochyně – chutná i dekorativníAutor: Shutterstock.com / gresei
Mochyně peruánská (Physalis peruviana) je žlutooranžová třešnička velikosti a tvaru cherry rajčátka, uzavřená v papírově tenkém a nafouklém žebrovaném kalichu. Plody mají sladkokyselou jemnou chuť a chutnají nejlépe čerstvé, využít se dá i její dekorativní vzhled. Křehké lístky se otočí naruby a vznikne tak atraktivní dekorace, zdobí se s nimi dezerty, různé nápoje, ale i sladké a slané obložené mísy.
Dračí ovoce – Pitahaya čili pitaya
Dužina může být bílá nebo rudáAutor: Shutterstock.com / panuwat panyacharoen
Překrásné plody tohoto kaktusu, známého jako dračí ovoce (Hylocereus undatus) jsou k dostání v různých barevných variantách. Potkáte plody s červenofialovou až fialovou slupkou a bílou nebo rudou dužinou, narazit můžete i na žluté s bílým vnitřkem. Přesto, že se jedná o plod kaktusů, nemá žádné trny, snadno se loupou, nebo se dají rozříznout a vnitřek vydlabat lžičkou. Chutí se blíží k angreštu a vodnímu melounu, hodí se k jídlu čerstvá, přidává se do salátu nebo koktejlů. Chuť zvýrazníte přidáním limetkové šťávy.