Pereme ekologicky: Jde to efektivně a levně?

Mít doma čisté a voňavé prádlo není dnes tak složité. Automatická pračka vykoná větší podíl práce za nás. Prací prostředky jsou čím dál účinnější, ale také agresivnější. Jak na praní prádla, aby bylo šetrné k životnímu prostředí? Kolik úsilí a peněz vás to bude stát?

Na prádlo pro nejmenší volte šetrné prostředkyNa prádlo pro nejmenší volte šetrné prostředkyAutor: Shutterstock.com / Evgeny Atamanenko

Nikdo vás nenutí prostát dlouhé hodiny u valchy a drhnout skvrny z oblečení v potu tváře. S vynaložením určitého úsilí však lze biologickou stopu za vaším čisťounkým prádlem znatelně zmenšit. Účinný prací prostředek si připravíte levně i doma. Jaké jsou možnosti ekologického způsobu praní?

Nejjednodušší cesta

Běžné prací prostředky obsahují mnoho špatně biologicky odbouratelných látek. Fosfáty, tenzidy, různá plnidla, rozjasňovače a parfémy výrazně znečišťují povrchové vody a zatěžují životní prostředí. Přírodu i svoji peněženku ušetříte velmi snadno i bez toho, abyste výrazně změnili svůj přístup k praní prádla. Stačí dávkovat prací prostředek s rozmyslem.

Prací prostředek dávkujte s rozmyslemPrací prostředek dávkujte s rozmyslemAutor: Shutterstock.com / s-ts

Potřebná dávka je většinou mnohem menší, než doporučuje výrobce. Při použití velkého množství pracího prostředku navíc pračka nedokáže vymáchat všechny jeho zbytky, ty pak zůstávají v prádle a mohou působit dráždivě. Pokud se v bubnu pračky při máchání tvoří hodně pěny, tak jste pravděpodobně použili příliš mnoho pracího prášku. Dávkování pracích prostředků se odvíjí od tvrdosti vody, kterou používáte na praní. Tvrdost vody ve vaší domácnosti zjistíte pomocí jednoduchého papírového testeru nebo se informujte u svého dodavatele vody. Pokud máte hodně tvrdou vodu, musíte použít přípravku více, případně ji změkčit pomocí sody na praní (uhličitan sodný).

Sáhnout můžete také po nabídce ekologických prostředků na praní prádla. Jejich použití je samozřejmě zodpovědnější z hlediska dopadu na životní prostředí, finančně si však příliš nepolepšíte. Jsou cenově srovnatelné nebo dražší než běžné prací prostředky.

Odstraňovače skvrn a aviváž jsou zbytečné

Pro odstranění skvrn a zaschlých nečistot jsou na trhu k dostání speciální přípravky. Jsou však nejen drahé, ale opět zvyšují celkovou zátěž pro životní prostředí.

Na skvrny platí žlučové mýdloNa skvrny platí žlučové mýdloAutor: Shutterstock.com / chuugo

Na skvrny a silné zašpinění prádla se zaměřte raději už před vložením potřísněných kousků do pračky. Prádlo namočte a předeperte, v boji proti skvrnám je skvělé žlučové mýdlo. Odstraní skvrny od potu, mastnoty, trávy, krve, hlíny, zlikviduje stopy ovocných a zeleninových šťáv. Kostka mýdla vás přitom v drogerii vyjde jen na pár desítek korun. Využijte také osvědčené babské recepty. Skvrny od fixy odstraní líh, nevábné žluté mapy od potu nebo skvrny od kávy trocha teplé vody s octem, bílé prádlo rozjasní jedlá soda. Použít můžete také soli na skvrny.

Hodně ušetřit se dá i za aviváž. Používejte ji s rozumem, vůbec se nehodí k praní dětského oblečení, sportovního a funkčního prádla. Ke změkčení prádla stejně dobře poslouží trocha octa přidaného do dávkovače aviváže. Kromě toho ocet skvěle působí na zachování barvy látky, pomáhá z prádla vypláchnout zbytky prášku a zajistí i čištění a dezinfekci pračky. Nebojte se octového zápachu, ten během máchání prádla zmizí. Pro voňavější prádlo stačí přidat pár kapek vonného oleje k pracímu prostředku.

Mýdlový sliz je levný a účinný

Velmi dobrým alternativním řešením při praní prádla je použití mýdlového slizu. Tento levný a přitom účinný prací prostředek si připravíte snadno doma. K jeho výrobě budete potřebovat pouze jádrové mýdlo a sodu na praní. Obojí seženete v drogerii snadno a náklady jsou minimální. Mýdlo na praní o váze 175 gramů nastrouhejte co nejjemněji, nasypte do kbelíku s jedním litrem horké vody a míchejte dokud se nerozpustí. Přidejte 150 g prací sody, nechte rozpustit a dolijte horkou vodou do objemu přibližně deset litrů. Výsledkem by měla být homogenní hmota připomínající konzistencí pudink. Nechte vychladnout a občas promíchejte, aby se na povrchu netvořil škraloup. Hotový sliz přelijte do vhodných nádob. Na jednu dávku prádla postačí asi 200 až 250 ml slizu dávkovaných přímo do bubnu pračky. Použitím tohoto pracího prostředku získáte měkké prádlo s příjemnou mýdlovou vůní. Přitom vše pořídíte za zlomek ceny běžného pracího prášku. Experimentovat můžete i s jinými druhy mýdla, například mýdlem marseillským nebo ke slizu přidat vonné esence. Sliz však neobsahuje rozjasňovače, takže bílé prádlo nebude zářivé. Neporadí si ani se silným znečištěním a skvrnami, ty je nutno před praním předeprat.

Alternativním pracím prostředkem je také použití mýdlových ořechů. Jejich pořizovací cena je ale dosti vysoká (pohybuje se v řádech stokorun) a prací účinek je velmi malý.

Laisser un commentaire