Kdy a jak nejlépe přesadit pokojové rostliny

Jaro je dobou probouzení zahrady, ale zapomínat bychom neměli ani na zeleň v bytě. V březnu a dubnu je ideální čas na přesazování pokojových rostlin.

Pokojové rostliny nemusíme přesazovat každoročně. Ideální je, pokud se nám to podaří minimálně jednou za dva roky. Kořenový systém rostlin již proroste celou pěstební náplní a zemina je vyčerpaná. Jedním ze signálů, že je nejvyšší čas rostliny přesadit, jsou kořeny prorůstající otvorem ve dně pěstební nádoby.

Do čeho pokojovky vysazovat

V prodeji je široká nabídka pěstebních substrátů. Volit bychom měli takový, který je připraven pro potřeby pokojových rostlin, popř. jejich konkrétních druhů. Speciální substráty se prodávají např. pro orchideje, citrusy, palmy či kaktusy. Připravit si můžeme i vlastní substrát, ale to už je spíše pro zkušenější pěstitele a ty, kteří mají vhodné zázemí na zahradě. Na dno nádoby bychom měli nasypat vhodnou drenáž (keramzit, hliněné střepy).

Při přesazování bychom neměli zapomenout na drenážní vrstvu.ůležitá je i dostatečná drenážní vrstva.Autor: Shutterstock.com / zoommachine

Květináče k přesazování volíme vždy alespoň o tři centimetry větší, aby v nich rostliny měly dostatek místa pro další růst. Jsou ale rostliny, kterým těsná nádoba nevadí, spíše naopak. K takovým patří například zamioculcas.

Po vyjmutí rostliny z původní nádoby zkontrolujte stav kořenů.Po vyjmutí rostliny z původní nádoby zkontrolujte stav kořenů.Autor: Shutterstock.com / Bogdan Sonjachnyj

Výživa rostlin před a po přesazení

S prodlužujícími se dny v předjaří také pomalu zvyšujeme zálivku a poprvé přihnojíme tekutým přípravkem. Ten přidáme do zálivkové vody nejpozději měsíc před plánovaným sázením do větších nádob. S přihnojováním po přesazení začínáme až zhruba po 3 týdnech, kdy se všechny exempláře ujmou. Pokud je hnojivo součástí pěstebního substrátu, pak s přihnojováním počkáme až po jeho vyčerpání, přibližně po 6 týdnech.

Jak předejít poškození rostlin při přesazování

Těsně před přesazením všechny rostliny mírně zalijeme odstátou vodou. Ostříháme veškerá květenství, protože kvetení v době přesazení je nežádoucí z důvodu jejich vysilování. Poté, co rostliny vyjmeme z původních nádob, přesvědčíme se o stavu kořenového systému. Příliš dlouhé kořeny můžeme opatrně zkrátit. Místo řezu bychom měli poprášit živočišným uhlím, které funguje jako výborná dezinfekce. Tím zamezíme působení hnilobných a jiných procesů, které probíhají díky mikroorganismům v půdě. Při vyjímání rostliny z nádoby nesmíme opomenout, že kořeny jsou křehčí než stonky rostlin a neopatrnou manipulací je můžeme snadno poškodit. Rostlina s poškozenými kořeny po přesazení výrazně zpomalí v růstu a zeslábne.

Zvýšenou opatrnost při přesazování vyžadují kaktusy.Zvýšenou opatrnost při přesazování vyžadují kaktusy.Autor: Shutterstock.com / QueSeraSera

U některých rostlin (např. dračince, lopatkovce, zamiokulkasy) je vhodné při přesazování rozdělit mohutné trsy. V takovém případě potřebujeme větší počet nádob. Rozdělené rostliny sázíme tak, aby nebyly ve zbytečně velké nádobě. Po přesazení zeminu kolem rostlin přitlačíme, zlehka zalijeme a umístíme tak, aby nebyly na přímém slunečním světle. Zvýšenou pozornost věnujeme kontrole jejich zdravotního stavu.

Při přesazování si některé rostliny můžeme jednoduše rozmnožit dělením trsů.Při přesazování si některé rostliny můžeme jednoduše rozmnožit dělením trsů.Autor: Shutterstock.com / Golubovy

Laisser un commentaire