Jak vyčistit pračku, aby nám dlouho a dobře sloužila?

Čištění pračky je nezábavná, ale čas od času nutná činnost. Voda i prací prášek perou prádlo, čistotu ale samotnému spotřebiči nezajistí. Plísně, zápach, špatný odtok vody a nedokonale vyprané prádlo, to všechno jsou neduhy, kterými pračky trpí.

Přestože používáte aviváž i kvalitní prášek, vaše prádlo není dokonale čisté a nijak zvlášť nevoní? Není nutné volat hned opraváře nebo kupovat novou pračku. V automatické pračce se na různých místech usazují nečistoty, vodní kámen a zbytky pracích prášků, zhoršují odtok vody a jsou živnou půdou pro bakterie a plísně. Problémům s chodem pračky se přitom dá lehce předejít.

Zapáchající prádloZapáchající prádloAutor: Shutterstock.com / Andrey_Popov

Jak správně prát?

Před samotným praním důkladně prohlížejte prádlo, nenechávejte v kapsách kovové nebo jiné předměty a papírové kapesníky. Zbloudilé drobnosti nejen poškozují prádlo, ale zanáší se i samotný spotřebič. Důležité je také nepřetěžovat buben, tedy nedávat prádla víc, než je kapacita uvedená výrobcem. Při odstřeďování to příliš namáhá celý mechanismus pračky, za druhé v přeplněném bubnu se prádlo nehýbe, ale pouze se točí a tím se málo vypere.

Neperte v pračce boty, protože je kompaktní a relativně těžká věc a při odstřeďování pračka nedokáže buben obsahující boty dobře vyvážit. Tím je závěs bubnu zbytečně namáhán.

Zásobník s plísníZásobník s plísníAutor: Shutterstock.com / Ian Dyball

Po každém praní nechte dvířka pračky i zásobník na prášek a aviváž otevřené, aby pračka dobře vyschla. Záhyby v gumovém těsnění okolo bubnu je dobré občas přehnout a zkontrolovat, jestli v něm nejsou nějaké předměty, mince, sponky aj. Zároveň je potřeba ho vyčistit a vytřít od zbytků vody a usazenin. Buben jako takový mechanicky nečistěte, o jeho údržbu se postarejte pomocí speciálních přípravků na čištění pračky, které lze zakoupit běžně v drogeriích. Stejně dobře poslouží jedlá soda nebo přiměřené množství octa (postačí půl litru). Tyto suroviny dejte do bubnu nebo do zásobníku na prášek a pusťte naprázdno program s nejvyšší teplotou.

Tip: Moderní pračky jsou vybaveny programy na čistění od nečistot i bakterií. S výběrem nové vám pomohou například odborné recenze praček.

Průběžné čištění

Právě zásobník na aviváž se zanáší docela rychle, pračka ho nedokáže dokonale propláchnout a vytvoří se slizovitá vrstva, která v krajním případě zásobník i ucpat, objeví se plísně a zápach. Zásobník vyndejte, umyjte pod tekoucí vodou a nechte vyschnout.

Filtr čistěte pravidelněFiltr čistěte pravidelněAutor: Shutterstock.com / Dennis Bolwin

Dobrou péči vyžaduje i filtr, který zabraňuje průniku nečistot do pračky a z pračky. Většinou se nachází na přední straně pračky, v její dolní části. Chrání vypouštěcí čerpadlo před poškozením, ke kterému by došlo, pokud by se do něj dostaly nečistoty, větší předměty, vlasy apod. Jestliže ho pravidelně neudržujete, má čerpadlo větší problém nasát vodu přes zanesený filtr, více se namáhá a pračka špatně odtéká a hrozí riziko vzniku plísní. V krajním případě se voda ze zaneseného filtru dostane zpět do bubnu a znečistí prádlo. Frekvence čistění filtru závisí na intenzitě používání pračky a stupni znečištění praného prádla. Pozornost mu ale věnujte alespoň jednou měsíčně. Před uvolnění filtru nezapomeňte pod pračku umístit nějakou nádobu nebo hadr, protože se nachází ve spodní části pračky a vyteče z něj zbylá voda. Vyjmutý filtr pak zbavte nečistot a propláchněte ve vodě, opět se řiďte návodem výrobce.

Hadice a těsnění

Také lze doporučit pravidelnou výměnu přívodní hadice. Je totiž pod stálým tlakem a tudíž trvale namáhána. Většina výrobců standardních pryžových hadic udává životnost zhruba pět let, po této době je nutné zakoupit novu. Preventivní výměnou si můžete ušetřit nepříjemné překvapení v podobě vytopeného bytu. Této starosti se zbavíte, pokud používáte přívodní hadice vyrobené z nerezového vlnovce, která mají neomezenou životnost.

V případě hůře přístupných, například vestavěných spotřebičů, je záhodno při výměně přívodní hadice nahradit novým kusem i hadici odtokovou, aby se zamezilo jejímu zanesení, vzniku plísní apod. Pokud je hadice dobře přístupná, lze jí odšroubovat ze zadní části pračky a čas od času propláchnout proudem vody. Poté jí nasaďte zpátky a pusťte pračku jednou naprázdno.

Pračka bude dlouho sloužitPračka bude dlouho sloužitAutor: Shutterstock.com / Andrey_Popov

Laisser un commentaire