Zašlé dřevěné parkety ožijí díky renovaci

Podlahy jsou v interiéru vystavovány značné zátěži. Pokud máte doma podlahu z dřevěných parket, můžete si gratulovat. Jsou nejen krásné, mají také dlouhou životnost a odolnost. I přes péči, kterou dřevěná podlaha vyžaduje průběžně, je potřeba jednou za čas provést její celkovou renovaci. Co zvládnete sami a na co je lepší zavolat odborníka?

Po letech používání se na parketách objevují skvrny, škrábance a působí matným dojmem. Pak přichází čas pro jejich celkovou renovaci, která je pozvedne k lesku a slávě.

Parkety vypadjí v interiéru skvěleParkety vypadjí v interiéru skvěleAutor: Shuterstock.com / hanohiki

Renovovat? Určitě ano, ale

Staré podlahy mohou mít řadu neduhů, ve většině případů se vyplatí podlahu renovovat. Při posouzení podlahy se sleduje míra poškození dřevěného povrchu, velikost spár mezi jednotlivými parketami, případně to, zda se podlaha hýbe nebo vrže. Jestli je podlaha hodně poškozená a je nutné ji rozebrat, jednotlivé parkety přebrousit a vše znovu položit, může se cena renovace přiblížit pořizovací ceně nové podlahy.

Problém mohou představovat i parkety v novější poválečné zástavbě. Bývají totiž položené do asfaltového tmelu, který občas místy vystupuje na povrch spárami. Ani takové podlahy však není třeba se bát, jen je nutné před opravou co nejpečlivěji odstranit do hloubky asfalt ze spár. Před lakováním se spáry přetmelí směsí dřevěného prachu s pojivem na bázi např. kyanoakrylátu a asfaltová hmota již potom problémy nedělá.

Budou jako nové

Renovaci si běžně užívané parkety vyžádají jednou za deset až dvacet let, záleží na intenzitě a frekvenci využívaní dřevěného povrchu.

Broušení parketBroušení parketAutor: Shuterstock.com / Fotokostic

Lehce poškozené parkety mají povrch jen mírně opotřebený a poškrábaný. V tomto případě stačí jen „kosmetická“ úprava. Znamená to obrousit původní starý a zašlý lak, vlastní parkety se brousí minimálně, zhruba do hloubky 1 mm. Poté je možné zatmelit spáry mezi parketami a povrch se opět jemně přebrousí. U podlah ve starší zástavbě, kde nejsou parkety k podkladu lepené a přirozeně více pruží, je na zvážení, zda spáry tmelit, neboť tmelení většinou nemá příliš dlouhou životnost a začne se brzy drolit. Následně se parkety povrchově ošetří a to buď akrylátovým lakem, nebo olejovým voskem. Cena za takovéto služby se pohybuje kolem 300 – 400 Kč za m2.

Je lepší lak nebo olej?

Jaký materiál je tedy vhodnější pro finální úpravu podlahy? Ošetření olejem je poslední dobou stále módnější. Dodává dřevěnému materiálu přirozenější vzhled a mnoha uživatelům se více líbí. Při drobnějším poškození stačí olejované parkety v inkriminovaném místě jen lehce přebrousit a hadříkem znovu zapracovat trochu oleje. Nevýhodou aplikace oleje je jeho malá odolnost vůči poškození vodou. Ošetření parket olejem je pak zapotřebí jednou za rok či dva opakovat.

Lakované parkety mnohem lépe odolávají vodě, samozřejmě i v tomto případě je nutno rozlitou vodu co nejdříve setřít a nenechat do dřeva vsáknout. Lakový nátěr má také delší životnost. Přesto se při běžném vytírání postupně ztrácí, proto je dobré do vody přidat přípravek na ošetření dřevěné podlahy. Průběžné opravy lehce poškrábaných míst nejsou v tomto případě možné. Laky se obvykle nanášejí v několika vrstvách, nejčastěji se jedná o tři nátěry lakem v určitém časovém odstupu. Konkrétní postup a počet nátěrů závisí na druhu použitého přípravku. Parkety se mohou začít používat nejméně po osmi hodinách od posledního nátěru, se stěhováním nábytku počkejte alespoň 24 hodin.

Hodně poškozené parkety

Pokud je podlaha dlouhá léta neudržovaná,

Výměna parket může být finačně náročnáVýměna parket může být finačně náročnáAutor: Shuterstock.com / sima

jsou na ní zaschlé nánosy laku a barev, parkety jsou poškrábané, seschlé a deformované, bude renovace náročnější. V tomto případě je nutné vícenásobné broušení, které srovná nerovnosti a připraví podlahu pro další ošetření. Parkety se brousí do hloubky až 3 mm v několika směrech. Pro každý nový brus se používá jemnější brusný papír, aby se zakrylo předchozí broušení. Opět je možné nechat spáry mezi parketami zatmelit. Tím se zakryjí nevzhledné škvíry, které vznikly díky přirozené práci dřeva. Může se však stát, že díky proměnlivé vlhkosti bude dřevo dále měnit své rozměry a tmel časem popraská a bude se drolit.

Někdy je třeba některé parkety zcela vyměnit. V rohu nebo na kraji místnosti to není velký problém, staré nevzhledné a poškozené parkety se celkem bez obtíží dají nahradit novými. Při opravě parket nacházejících se uprostřed místnosti je nutné poškozené kusy vyříznout a nahradit barevně podobnými. Nové parkety se však na staré napasují, náhradní kus se pouze přilepí.

Laisser un commentaire