Kypření půdy na zahrádce patří k prvním jarním pracím. Účelem okopávání je rozrušit neprostupnou krustu na povrchu, zabránit růstu plevelů a podpořit zadržování vláhy. Kypřič patří k základnímu vybavení pro větší zahradu. S motykou si počínáme opatrně, abychom nenadělali škodu.
Hluboké kypření půdy je žádoucí na jaře, ale při ručním okopávání snadno poškodíme kořeny a tím bráníme růstu a úrodě především u keřů s drobným ovocem. Kypření bez tohoto rizika znamená jen povrchové rozrušení škraloupu. Maximální pracovní hloubka je zde 5 cm. Kolem ovocných stromů a na záhonech zpracováváme půdu hlouběji.
Malý kypřič usnadní výrazně práci.Autor: Jaromír Malich / Foto
První jarní činnosti mají na půdu blahodárný vliv nejen z hlediska zadržování vláhy a znemožnění růstu plevelů. Prokypření provádíme ve spojení s mírným přihnojením. Ideální volbou je přídavek kompostu nebo rozhoz granulovaného kravského hnoje. Živiny jsou základem pro úrodu a pomáhají nastartovat biologickou aktivitu po zimní přestávce.
Kypření ve skleníku
Půdu ve skleníku prokypříme ještě před dezinfekcí dusíkatým vápnem. Hráběmi zkypříme celou pěstební plochu. Následuje dezinfekce trvající zhruba tři týdny, důležitá je pravidelná zálivka. Po tomto úkonu provedeme proceduru ještě jednou, ale s přidáním kompostu.
Ve skleníku s větší rozlohou je zbytečné namáhat se, když existují malé a šikovné elektrické okopávače. Srdcem přístroje je elektromotor, pracovním prvkem nože vylisované z ocelového plechu a opatřené ochranným nástřikem. Převod pohonu zajišťuje malá šneková převodová skříň. Tento stroj je lehký, obratný a nabízí solidní pracovní efekt na lehkých a středně těžkých půdách.
Detail ovládání kypřicího stroje.Autor: Jaromír Malich / Foto
Pod stromy
Elektrický kypřič volíme i tehdy, když máme v zahradě pár stromů s černým úhorem. Řada z nás tuto plochu přes léto osází nejrůznějšími kvetoucími rostlinami, které pomáhají odpudit škůdce. I tak kypříme hned zjara, před sázením a na podzim. Tím udržíme půdu ve vynikající kondici po celý rok.
Záhony a pole
Větší plochu, určenou k osázení zeleninou a letničkami, kypříme do hloubky. Nejlépe tuto práci odvede některý z motorových kypřičů s větším pracovním záběrem. Na výsledný pracovní efekt nemá vliv pouze tvarování nožů, ale i hmotnost. Čím je vyšší, tím je okopávání provedeno do větší hloubky. Nejvýkonnější typy dokáží zpracovat hlínu do hloubky i 20 cm. Odpojitelná část záběru z obou stran nebo ochranné kotouče umožňují udržovat nakypřenou půdu mezi rostlinami v sezoně.
Masivní nože mají delší životnost.Autor: Jaromír Malich / Foto
U rotačních okopávačů je široká nabídka typů. Problémy mohou způsobit laciné modely z Asie. Tlak na snížení výrobních nákladů často vede k menší výdrži některých dílů, jako třeba řemenového převodu, dílů převodovky nebo nožů. Evropští producenti se tohoto úkolu zhostili na výbornou. I základní stroje, koncipované na malé zahrádky, mají v motoru ukrytu vložku válce, zdvojenou filtraci vzduchu nebo tepelně zušlechtěné komponenty převodovky. Nejmodernější kypřiče, kde motor disponuje elektrickým startováním, jsou velkou úlevou pro ženy, které o zahrádku pečují samy. Tam, kde plánujeme pracovat s různými stroji po celý rok, volíme stavebnicové řešení. Kypřicí sestava představuje jednu z volitelných položek.