Pěstování ředkviček je velmi snadné. Patří mezi nejvděčnější kořenovou zeleninu, nabídnou sklizeň už měsíc po vysetí, za optimálních podmínek dokonce za tři týdny. A mladé jsou nejchutnější.
Nemusíte čekat, až dorostou a budou co největší – nejlepší chuť mají, dokud nepřerostou a nezačnou dřevnatět, praskat, houbovatět a pálit až příliš. Ředkvičky nejsou náročné na prostor a snadno vypěstujete dostatečné množství, abyste mohli sklízet dle chuti.
Kam je zasít?
Předpěstování nemá u této rychle rostoucí kořenové zeleniny smysl. V březnu lze ředkvičky obvykle vysévat ven, záleží však na oblasti a aktuálním počasí. Nyní půda teprve roztává, ideální je proto pařeniště a skleník. Ovšem i pokud je nemáte, stačí na záhon položit černou fólii, která za slunečného počasí pomůže prohřát půdu, a za týden či dva už sít. Výsev poté překryjte fóliovým krytem nebo alespoň dvojitou netkanou bílou textilií, která v půdě pomůže udržet teplo a také vlhko – a navíc, pokud je po krajích dobře utěsněná, zabrání napadení zeleniny květilkou zelnou. Pokud v noci mrzne, lze záhon ještě navíc přehodit starou dekou a podobně. Textilii nemusíte odstraňovat ani při zálivce, výsev pokropte přes ni.
Jak je zasít?
Semena sejte do řádků nebo důlků, do hloubky 0,5-1 cm. Jsou poměrně velká, setí je proto snazší než u drobounkých semen, i pokud je předem namočíte. Můžete je zasít buď naširoko, ve sponu přibližně 5-10 cm, nebo v řádcích 10 cm vzdálených po 3-5 cm. Řádkami ředkviček můžete proložit i pomaleji rostoucí saláty a mrkve, vyplnit jimi mezery v záhonech…
Klíčení semínek
Semena nejrychleji klíčí při 20 °C, do dvou týdnů však vyklíčí i při teplotě 10 °C. Pokud chcete růst ředkviček uspíšit, vysejte v teple naklíčená semena – nejprve je na den namočte do vlažné vody, kterou dvakrát vyměňte, poté nechejte další den či dva naklíčit a vlhké buničině nebo utěrce. Po výsevu nesmí zaschnout. Kompromisem je vysít jen namočená semena – můžete jim navíc dopřát lázeň v bylinkovém čaji, který působí jako posila (přeslička bohatá na křemík) i prevence vůči chorobám (dezinfekčně působící heřmánek, dubová kůra). I nálev je třeba měnit, nesmí zkvasit. Samotné máčení klíčení urychlí, protože odplaví látky, které chrání semeno, aby předčasně nevyklíčilo při prvním drobném dešti a poté nezaschlo. Vláhy musí být řádná porce.
Sklizeň
Pokud si přejete křupavé ředkvičky po celé jaro, sklízejte je včas a dosévejte nové každý týden či dva. Pokud si přejete chutné ředkvičky po celé léto, v druhé půli jara sejte letní odrůdy, které jsou odolnější vůči vybíhání do květu a dřevnatění. Aby byly chutné, vyžadují zvláště v teplejším počasí hojnou zálivku. Zato hnojení rychle rostoucí bulvy nepotřebují, pokud je zasejete do kvalitní, kompostem obohacené a na humus bohaté půdy.