Darovat na Valentýna květinu je sázka na jistotu. Krásná květina potěší, ve váze však vydrží jen pár dní. Jak kytici správně ošetřit, aby dělala radost co nejdéle? S našimi radami vám vydrží květiny ve váze dlouho svěží a vzkřísíte i ty uvadlé.
Blížící se Valentýn znamená pravou žeň pro prodejce květin. Nějakou kytičku dostane téměř každá žena a při troše péče se z ní bude radovat mnoho dní. Bohužel, květinový průmysl nepřináší jen potěšení, má také svou stinnou stránku.
Než se dostanou do vázy
Kytice růžíAutor: Shutterstock.com / Jet Cat Studio
Květiny, které si zakoupíte v obchodě už toho mají dost za sebou. Většina z nich se pěstuje až v Africe. Například Keňa zajišťuje 1/3 celosvětové produkce květin. Paradoxně se tak stává největším vývozcem vody z černého kontinentu. Z těchto průmyslových pěstíren květiny putují letecky na holandskou květinovou burzu a odtud dál na místo určení. Není proto neobvyklé, že krásná a nákladná kytice do druhého dne zvadne a to je velká škoda.
Pozor si dejte už při nákupu, ptejte se, kdy byly květiny přivezeny a jaká je jejich trvanlivost, snažte se upřednostnit lokální a sezónní druhy, byť nabídka je v tomto ohledu u nás velmi skromná. Prohlédněte si stav květin, zda nemají zvadlé listy nebo unavené květy. Rostliny z váz vystavených na mrazivém počasí neberte vůbec. Až si kytice přinesete z chladna domů, dejte je do vody i s obalem a nechte asi hodinu aklimatizovat. Pak rozbalte a dál ošetřete.
Správná péče začíná u stonku
Seřízněte stonkyAutor: Shutterstock.com / LightField Studios
Stonky v sobě obsahují vodivá pletiva, kterými rostliny vedou vodu se živinami dále do těla. Zaschlé konce odstraníte šikmým řezem (zkraťte o 2-3 cm), který zároveň zvětší plochu pro vstřebání vody květinou, řez pravidelně opakujte. Pečlivě vyčistěte vázu a naplňte ji mírně teplou vodou. Nejlepší je voda převařená a vychladlá, dobře poslouží i odstátá voda. Vázu naplňte do ¾ délky stonku a nechte rostliny asi hodinu pořádně napít, poté už vystačí s hladinou sahající asi do poloviny stonku, rostlinám náročnějším na vodu nechávejte vázu plnější. Nádobu s květinami umístěte na poloslunné místo bez velkých výkyvů teplot a chraňte je před průvanem. Líbit se jim nebude v blízkosti mísy na ovoce, plody při dozrávání vylučují ethylen, který způsobuje rychlejší odkvétání.
Výživa
Největším nepřítelem řezaných květin jsou bakterie.
Barevné gelové kuličkyAutor: Shutterstock.com / fotoknips
Zahnívaní vody předejdete, když budete zálivku pravidelně měnit (každý den, pokud do ní nic nepřidáváte), ze stonků odstraníte ponořené listy a různé stužky a ozdoby. Už při nákupu kytice dostanete pravděpodobně sáček s výživou pro květiny. Jeho účel není ani tak dodat květinám minerální látky, ale dezinfikovat vodu a předejít množení bakterií. Stačí je rozmíchat v půl litru vlažné vody a vložit seříznuté květiny, vodu pak lze vyměnit jednou za 2-3 dny. Místo vody lze využít i designově zajímavé kuličky z hydrogelu, které se prodávají v pestrých barvách. Nechte je nabobtnat ve vodě a poté už gelové kuličky aranžujte do vázy podle své fantazie.
- Tip: Krásná růže sklopila hlavičku? Seřízněte jejich stonek a vložte je do opravdu horké vody. Vzkřísíte ji ještě na den či dva.