Vonné silice, éterické oleje: Cenný dar přírody vám zpříjemní život

Stačí přidat kapku do aromalampy, difuzéru, horké vody k inhalaci nebo tělového oleje a jako bychom se náhle ocitli uprostřed voňavého borového lesa, rozkvetlé louky, bylinkové zahrádky.

Nejen to, co vidíme a slyšíme, ovlivňuje naši náladu – neviditelné vůně na nás působí silněji, než si uvědomujeme. Čisté rostlinné silice vám mohou ulevit při stresu i nachlazení, vytvoří doma pohodu. Rostliny si silice vytvářejí jako obranné látky. I my můžeme využít jejich schopnost potírat nežádoucí mikroorganismy a pročišťovat vzduch. Mocně působí i na naši psychiku – jakmile nasajeme pár molekul vůně, signál se bleskurychle přenese do mozku, a najednou je nám mnohem lépe.

Silice nabízí koncentrovanou vůni oblíbených bylinek k okamžitému použitíSilice nabízí koncentrovanou vůni oblíbených bylinek k okamžitému použitíAutor: Shutterstock.com / plprod

Jak si vybrat?

Výběr silic neboli éterických olejů je široký, kvalitní silice vyrábí hned několik českých firem. Můžeme si vybrat oblíbené bylinky a léčivé rostliny i exotické koření, které jako mávnutím kouzelného proutku dotvoří příjemnou a sváteční atmosféru. Vůně by nám měla být především příjemná, v další fázi lze volit i podle účinků, které silice mají na zdraví i psychiku. Například:

  • Levandule: oblíbená uklidňující, květinová i svěží vůně, která navozuje pocit pohody a usnadní usínání, zároveň prospívá při nachlazení, infekcích i bolesti
  • Rozmarýna: Povzbuzuje a osvěžuje, podporuje krevní oběh, pročišťuje dýchací cesty, podporuje růst vlasů
  • Máta: osvěžuje a povzbuzuje, ulevuje od bolestí, trávicích obtíží a nevolnosti
  • Tymián: odstraňuje únavu i skleslost, podporuje trávení, uleví namoženým svalům, pročišťuje dýchací cesty
  • Jalovec: povzbuzuje, odstraňuje skleslost, pomáhá při nachlazení, uleví bolavým svalům, působí proti celulitidě
  • Borovice: Dezinfikuje vzduch, osvěžuje, usnadňuje dýchání a pomáhá při nachlazení a chřipce, odstraňuje únavu
  • Cypřiš: osvěžuje, uvolňuje, ulevuje při chřipce, nachlazení i PMS.
  • Růže: ušlechtilá vůně harmonizuje a uvolňuje, působí proti depresím, odstraňuje stres, omlazuje pleť
  • Neroli – pomerančové květy: odstraňuje úzkosti, navozuje pocit pohody a radosti, osvěžuje, prospívá pleti
  • Jasmín: omamná vůně působí proti skleslosti a depresím, uvolňuje, navozuje pocit pohody
  • Eukalyptus: osvěžuje vzduch i tělo, potlačuje množení bakterií, virů a roztočů, ulevuje při dýchacích obtížích
  • Skořice: Prokrvuje a zahřívá, povzbuzuje při vyčerpání, pomáhá při kašli i trávicích obtížích
  • Kadidlo: pročišťuje dech, uklidňuje, navozuje pocit vyrovnanosti, omlazuje pleť

 

Silice nebývají levné, protože k jejich získání parní destilací je potřeba ohromné množství rostlinného materiálu. Výsledkem je velmi koncentrovaná látka, která se používá po kapkách. Ceny se také liší u jednotlivých druhů – vzácná silice, získávaná destilací okvětních růžových plátků, je mnohonásobně dražší, než silice z citrusů, borového jehličí nebo listů eukalyptu. U oblíbené silice bývá výhodnější větší balení – pokud je uchovávána v lahvičce z tmavého skla, ideálně při teplotě kolem 18°C, vydrží kvalitní několik let.

Difuzér do okolí šíří vodní páru s rozpuštěnými silicemiDifuzér do okolí šíří vodní páru s rozpuštěnými silicemiAutor: Shutterstock.com / Africa Studio

Jak je nejlépe využít?

Tradiční použití do aromalamp se svíčkou není jediným způsobem, jak si provonět místnost. Můžeme využít i elektrické difuzéry nebo silici přidat do zvlhčovače vzduchu či pokojové fontánky – výhodou je, že se nebude přepalovat. Silice však účinkují i při mnohem prostším použití. Stačí je kápnout do misky s vodou a tu umístit nad topení, nebo jimi napustit pórézní, neglazovanou keramiku. Umístění v blízkosti topení podpoří uvolňování vůně, protože silice jsou těkavé – odpařují se však i bez povzbuzování teplem, jen o trochu pomaleji. Silice lze použít i mnoha dalšími způsoby, nežli je jen provonění vzduchu – přidávají se do olejů pro péči o pokožku i masáže (do 50 ml rostlinného oleje vmícháme 10-30 kapek), do vany, do oplachu při mytí vlasů, při praní místo aviváže.  Pokud si přidáte kapku do vody na utírání prachu a vytírání podlahy, silice nejen  provodní byt, ale také zpříjemní samotný úklid.

Laisser un commentaire