Většina pokojových rostlin potřebuje v zimním období ubrat nejen na výživě a teplotě, ale také na zálivce. Vitalitu rostlin však podpoříme řadou zdánlivých drobností jako je pečlivé otření prachu z listů či rosení.
Zima je pro mnohé pokojové rostliny velmi náročným obdobím. Kromě toho, že rostliny pravidelně kontrolujeme, zda nebyly napadeny škůdci, musíme dodržovat i několik dalších zásad zimní péče. Jednou z nich je nevystavovat rostliny velkým teplotním výkyvům. V zimě musíme pochopitelně také větrat, abychom vyměnili vzduch v místnostech, ale rostliny přitom nesmíme vystavovat průvanu.
Prach otírejte nejen z nábytku
Prach usedá i na listy pokojových rostlin. Také ony potřebují čas od času očistit, aby mohly dobře dýchat. Zdánlivě ideálním řešením je rostliny osprchovat (proud by neměl být příliš silný a zkontrolovat bychom měli i teplotu vody). Pochopitelně, že pod sprchou by neměly skončit rostliny, kterým by větší množství vody na povrchu mohlo vadit, např. kaktusy a sukulenty. Rovněž nesprchujeme rostliny s chlupatými dužnatými listy, například africké fialky.
Sprchování je vhodné pouze pro některé druhy pokojových rostlin.Autor: Shutterstock.com / TippyTortue
Pokud sprchování není možné, například u objemných rostlin, namíchejte si do kyblíku mýdlový roztok z vody a několika kapek šamponu. V roztoku namočte jemný, nejlépe flanelový hadřík, a tím pak otírejte listy pokojovek.
Prach z velkých listů otíráme co nejopatrněji.Autor: Shutterstock.com / Ruslan Galiullin
Sprej či speciální ubrousky zvýší listům lesk
Rostliny zbavíme prachu osprchováním nebo mlžením listů. Autor: Shutterstock.com / Anastasia_Panait
Při péči o pokojové rostliny můžete využít také výrobky, které jsou speciálně určeny na zlepšení vzhledu rostlin. Lesky na listy se nejčastěji prodávají ve sprejích. Odstraňují nežádoucí vápenné skvrny od vody a navracejí rostlinám jejich původní přirozený lesk. Protože obsahují i malé množství živin, neměly by se aplikovat častěji než 1x za 14 dní. Jsou vhodné pro většinu rostlin s výjimkou mladých rostlin, kaktusů a sukulentů. Před první aplikací na rostlinu se doporučuje nejprve přípravek zkusit na části listu. Podobně poslouží také speciální vlhčené ubrousky. Vytváří na listech antistatický povlak, a tak zabraňují usazování prachu.
Čím zalévat pokojové rostliny?
Ideální by byla pochopitelně dešťová voda, ta není příliš tvrdá, ale v zimě ji nemáme obvykle k dispozici. Necháme-li přes noc odstát vodu z kohoutku, aby z ní vyprchal chlór a voda získala pokojovou teplotu, nebude s ní mít jako se zálivkou problém většina pokojových rostlin.
Máme-li vodu příliš tvrdou, což poznáme podle vápenatých výkvětů na květnících, můžeme ji vylepšit. Do sáčku z gázy nebo jiné řídké tkaniny vsypeme cca 1 litr rašeliny a tu ponoříme do desetilitrového kbelíku naplněného vodou. Přes noc nebo i celých 24 hodin necháme rašelinu ve vodě louhovat a poté vodu použijeme na zálivku.
Rostlinám, které v zimě nekvetou, zálivku omezíme. Mějte na paměti, že přelitím, zvláště v zimním období, pokojovým rostlinám ubližujeme daleko víc, než kdybychom je zalít zapomněli. Některé rostliny jako jsou kaktusy a sukulenty původem z pouštních oblastí nepotřebují v zimě zálivku téměř žádnou.
K zálivce můžete využít vodu, která zůstane po vaření vajec natvrdo. Vodu nechejte pochopitelně vychladnout a až pak ji využívejte k zalévání. Voda z vajec obsahuje celou řadu cenných živin, které prospějí vašim pokojovým rostlinám.
Běžná hnojiva v období vegetačního klidu rostlin nepoužívíme.
Často se stává, že v zimě změní listy rostlin barvu.Autor: Shutterstock.com / Naparat
Jak vyzrát na žloutnutí listů?
Gardénie jsou okouzlující pokojové rostliny s omamnou vůní. Autor: Shutterstock.com / Rain of joy
Existuje celá řada rostlin, kterým vyhovují kyselé půdy. Z těch pokojových jsou to například gardénie, kamélie, hortenzie, kapradiny a africké fialky. Pokud jim začnou žloutnout listy, může to být způsobeno poklesem obsahu železa v půdě anebo zvýšením pH půdy nad hodnoty 5,0. S obojím si snadno poradíte tak, že 1 x týdně budete zalévat půdu okolo rostlin 1 šálkem roztoku jablečného octa po dobu 3 týdnů. Roztok připravíte jednoduše z 1 litru vody a 2 polévkových lžic jablečného octa.
Zálivka v době zimní dovolené?
Plánujete zimní dovolenou na horách a máte v bytě suchý a teplý vzduch? Obáváte se, že některé pokojové rostliny vaši delší nepřítomnost nevydrží? Zavlažování vašich rostlin můžete vyřešit pomocí delšího knotu nebo provázku, jehož prostřednictvím bude voda vzlínat. Jeden konec knotu vložte do misky s vodou a druhý konec zahrňte zeminou v květináči s pokojovou rostlinou. Vzlínající voda bude zavlažovat vaši rostlinu průběžně po celou dobu vaší nepřítomnosti.