Patří k nejzajímavějším popínavým rostlinám, které můžeme pěstovat v pokoji – má dekorativní listy a ochotně rozvíjí nevšední, veliké květy.
Mučenka modrá (Passiflora caerulea) ozdobí interiér sytě zelenými, členitými listy a květy, které v průměru měří až 8 cm. Může dorůst až do výše pěti metrů. Chutných plodů se v bytových podmínkách dočkáme výjimečně, ale pokud netrpí chladem, kvete rostlina velmi ochotně a bohatě. Její latinského jméno lze volně přeložit jako „květy vášně“.
Pěstování
- Čím více světla a slunce mučence dopřejeme, tím lépe bude prospívat.
- Substrát jí vyhovuje hlinitý, můžeme použít směs listovky, vyzrálého kompostu, a písku či prosátých krtinců. Nebo využít běžný substrát pro pokojové rostliny.
-
Mučenka modrá – květAutor: Shutterstock.com / autor Flower_Garden
Kvetení a také větvení podpoříme jarním či podzimním řezem. Mladou rostlinu seřezáváme až na 25 cm, u starší zkracujeme postranní výhony až na 10 cm, případně ji dle potřeby tvarujeme. Odstřihnuté vrcholové výhony můžeme využít k řízkování.
- V létě mučenku hojně zaléváme a hnojíme. V zimě, kvůli nižší intenzitě osvětlení, zaléváme méně a nehnojíme.
- Mučenka ochotněji kvete, pokud kořeny vyplní květináč. Přesazujeme ji proto jen do o číslo větší nádoby. U starších exemplářů, zvláště pokud popínají treláž mimo květináč, stačí vyměnit svrchní vrstvu zeminy a rostliny podpořit přihnojováním.
Ovíjivé úponky umožňují mučence šplhat po opořeAutor: Shutterstock.com / Real Moment
Mučenka může ovíjet oblouk z drátu, který je oběma konci zakotven v substrátu. Do květináče lze zakotvit i mřížky ze dřeva, kovu, bambusu či proutí. Treláže můžeme připevnit i na stěnu, nebo z nich vytvořit předěl pokoje. Jen je třeba myslet na dostatek světla pro rostlinu.