Využijte sušičku potravin netradičně: 5 tipů na zdravé dobroty

Sušení je velmi šetrný způsob, jak uchovat na dlouhou dobu plody léta. V sušičce však nemusíte zpracovat pouze ovoce, zeleninu nebo houby. Můžete v ní připravit takové dobroty jako domácí zeleninový bujón, müsli tyčinky, sušené hovězí, nebo netradiční ovocnou svačinu.

V sušičce lze konzervovat ovoce, ale i mnohé další plodyV sušičce lze konzervovat ovoce, ale i mnohé další plodyAutor: Shutterstock.com / zi3000

V létě a na podzim zahrada vydává spoustu darů, které ani nemůžete všechny využít. Ať už jste vášniví pěstitelé zeleniny a ovoce, sběratelé hub nebo kupujete plody na trzích, sušení potravin je dobrou volbou pro jejich uchování na horší časy. Moderní sušičky potravin mají však širší využití, snadno si připravíte delikatesy z masa, raw pokrmy nebo třeba jogurt. 

Podle čeho sušičku vybrat?

Sušičku vyberte správněSušičku vyberte správněAutor: Archiv ireceptar.cz

Při výběru sušičky potravin promyslete hlavně to, jak často budete sušit, jaké množství potravin proženete horkým vzduchem a jestli se omezíte jen na ovoce a zeleninu, nebo hodláte sušit i bylinky a květy, případně připravovat složitější jídla. Podle toho si zvolte sušičku potravin přiměřeně velkou a s dostatečným výkonem.

Zohledněte také možnost regulace teploty, levnější přístroje mají nastavené dva tři stupně, u dražších si sami vyberete požadovanou teplotu pomocí otočného regulátoru. Předem také zvažte, kde bude sušička umístěna a počítejte s určitou hladinou hluku, které se při provozu zařízení nevyhnete. Na trhu je k dostání široká nabídka přístrojů uzpůsobených různorodým požadavkům, nejlevnější sušičky potravin pořídíte do tisícovky, špičkové přístroje pro náročné zákazníky přijdou i na patnáct tisíc.

Klasické sušení

Nejčastěji do sušičky potravin vkládáme ovoce, zeleninu nebo houby. Postup pro každý konkrétní druh plodů najdete v návodu k sušičce potravin a to včetně délky sušení a požadované tloušťky plátků. Zkuste například sušená rajčata, jsou výborná při přípravě těstovin, salátů nebo pesta.

Sušená rajčata

Sušená rajčata jsou výbornáSušená rajčata jsou výbornáAutor: Shutterstock.com / IrinaChevzhik

Rajčata nakrájejte na 0,5 cm kolečka, cherry rajčata překrojte na půlky. Vyskládejte do sušičky (cherry rajčátka slupkou dolů) a sušte 5-9 hodin při teplotě 52 °C. Rajčata můžete po usušení dochutit bylinkami a solí a naložit do kvalitního oleje.

Sušené hovězí plátky

Sušené hovězí překvapí vynikající chutíSušené hovězí překvapí vynikající chutíAutor: Shutterstock.com / HandmadePictures

Skvělou lahůdku připravíte naložením a usušením hovězího masa. Maso nakrájejte na kousky asi 3 cm široké a 0,5 cm silné. Kousky naložte do libovolné marinády nebo kořenící směsi a nechte v chladu alespoň 12 hodin. Sušte 4-6 hodin při teplotě 68 °C. Pokud vychladlý kousek praská, ale nezlomí se, sušili jste správně.

Domácí zeleninový bujón

Použijte různou zeleninuPoužijte různou zeleninuAutor: Kristýna Vondráčková / Foto

Množství různorodé a snadno dostupné zeleniny vybízí k experimentům, proč tedy nezkusit přípravu domácího bujónu. Zeleninu nakrájejte na kousky, přidejte bylinky a koření a vše připravte v páře nebo duste s malým množstvím vody. Směs rozmixujte do husté kaše a navrstvěte do sušičky asi do výšky 2 cm. Sušte při teplotě 60 °C 10-12 hodin, pak nakrájejte na menší kousky a ještě dle potřeby dosušte. 

Ovocné kůže

Ovocné roládky si pro svůj vzhled vysloužily přezdívku ovocné kůže.Ovocné roládky si pro svůj vzhled vysloužily přezdívku ovocné kůže.Autor: Shutterstock.com / Elena M. Tarasova

Z přebytků ovoce připravíte zdravou pochoutku, která si díky šetrném sušení uchová mnoho cenných látek. Sezónní ovoce jednoduše rozmixujte (tvrdší druhy jako jablka nebo hrušky předem povařte) na hustou kaši. Tu vlijte na silikonové podložky do sušičky potravin nebo na pečící papír, který do ní umístíte. Vrstva ovocného pyré by neměla být silnější než 0,5 cm. Sušte při teplotě 45 °C minimálně 10 hodin.

Usušené ovocné placky, předzvívané pro svůj vzhled ovocné kůže, sloupněte, nakrájejte na čtverce a stočte do ruliček. Svačinu plnou vitamínů máte vždy po ruce. Z ovocných plátů můžete také vykrájet různé tvary a použít je k dekoraci jídel na talíři, nebo je rozlámejte či pokrájejte do ovocných i zeleninových salátů, na sladké dezerty apod. Příprava sušených ovocných placek zvaných Tklapi se těší velké oblibě v Gruzii. 

Domácí müsli tyčinky

Domácí müsli tyčinkyDomácí müsli tyčinkyAutor: Shutterstock.com / Slava_Kovtun

Receptů na müsli tyčinky je mnoho, jistě si najdete ten svůj a doladíte ho podle vaší chuti. Zdravou a vydatnou svačinku můžete mít neustále po ruce. Vyzkoušejte třeba tuto kombinaci:

  • 1 hrnek ovesných vloček
  • ½ hrnku oříšků (mandle, vlašské ořechy…)
  • ½ hrnku sušeného ovoce (brusinky, hrozinky, švestky…)
  • 1 banán
  • 4 lžíce jablečného pyré (povařené a rozmixované jablko)
  • dochucení (skořice, kokos, vanilka…)

Nasekané ořechy opékejte na sucho společně s vločkami, až se pěkně rozvoní. Všechny suroviny smíchejte a vytvořte hutné pláty, které sušte v sušičce při teplotě 42 °C asi 10 hodin. Z plátů pak vykrojte požadovaný tvar a tyčinky dosušte jednotlivě ještě asi 2 hodiny.

Laisser un commentaire