V zahradnictvích i na trzích na jaře koupíme sazenice zeleniny i květin, ovšem výběr odrůd je omezený. Zato při pěstování ze semen si můžeme vybrat ze stovek odrůd, včetně nekomerčních. Co můžeme vysévat v lednu?
Mohlo by se zdát, že v lednu je na předpěstování za oknem nebo pod zářivkou ještě brzy. Ale pokud máme k dispozici skleník nebo pařeniště, časně napěstované sazeničky se vyplatí. A papriky, peruánské mochyně či petúnie si dávají na čas, takže nemusíme otálet, ani pokud je pěstujeme venku – vykvetou a zaplodí dříve. Pozor však na nedostatek světla, bez něj budou rostlinky vytáhlé a neduživé. V prvních dnech při klíčení ho nepotřebují, později však musí stát těsně u jižně či východně orientovaného, čistého okna bez záclony. Pokud máme sazenic více, vyplatí se přisvítit zářivkou s denním spektrem. Substrát pro výsevy by měl být jemný, lehký, bez nadbytku živin. Drobná semínka jen přitlačíme do substrátu a zavlažíme postřikovačem na květiny. Větší lehce zasypeme.
Předpěstovávání za oknem
Papriky
Semenáčky paprikAutor: Shutterstock.com / Anest
Předpěstovat si můžeme především skleníkové odrůdy. Polní takto časně jen v případě, že máme dostatek prostoru (nejlépe ve skleníku) pro odrůstající sazenice. Papriky, klíčí nejlépe při teplotě nad 25 °C. Pokud nemáme v pokoji stále tak vysokou teplotu, můžeme využít například elektrickou vyhřívací dečku – teplo od kořínků klíčícím rostlinkám a sazeničkám svědčí. Poté může teplota klesnout, ale měla by se i nadále pohybovat nad 20°C. Podobně teplotu vyžadují méně známé, jedlé peruánské mochyně. I ty si můžete předpěstovat již nyní.
Mochyně peruánská
Tato méně známá jedlá mochyně stojí za vyzkoušení – hustě olistěná, až metr široká a vysoká, bohatě větvená rostlina pěkně vypadá a dává výtečné plody. (Jen vzácně jsou k dostání v obchodech, a za vysoké ceny. Domácí můžeme sklízet po celé léto až do podzimu). Mochyně se pěstují podobně, jako papriky – ke klíčení vyžadují teplotu nad 20 °C, ideálně 25 °C.
Salát
Rané odrůdy, které budeme později rychlit v pařeništi, ve skleníku a teplejších oblastech i na záhoně pod netkanou textilií, si předpěstujeme doma. Do několika dnů vyklíčí při teplotě 25 °C (tuto hranici však nesmíme překročit, pak klíčivost naopak klesá). Poté by sazeničky měly růst v chladu, při 10-15 °C. Pokud na saláty nespěcháme, vyklíčí i při 5 °C, jen jim to bude trvat mnohonásobně déle.
Květák
Rané odrůdy květáku můžeme zasít již nyní. Sazeničky poté nejlépe využijeme v pařeništi, v teplejších oblastech či pod netkanou textilií však i na záhonech. Ideální teplota pro klíčení se pohybuje mezi 20-25 °C, poté by měla klesnout až na 12-15 °C. Sazeničky budou kvalitnější a vy můžete využít chladnější světlá místa.
Brokolice
Ranou brokolici můžeme časně předpěstovat do pařeniště, skleníku a v teplejších oblastech i na venkovní záhony, kde ji můžete po výsadbě krýt netkanou textilií. Nejlépe klíčí při teplotě nad 20°C, po vyklíčení však můžeme sazeničky pěstovat i při teplotě 10-12 °C.
Kedlubna
Rané odrůdy určené do pařeniště či skleníku dobře klíčí při teplotě 18-20 °C, poté může teplota o 5 °C klesnout.
Celer
Zatímco bulvový celer má vegetační dobu až 270 dní, řapíkatý o měsíc kratší a naťový o dva měsíce. Sazeničky bulvového celeru si proto předpěstujeme časně. Semenům stačí teplota 15 °C, aby do měsíce vyklíčila, ovšem při 20 °C vyklíčí do týdne. Poté může teplota klesnout.
Petúnie
Vlastní sadba petúnií nám umožní pěstovat odrůdy podle přání – rostliny jsou vyšlechtěny do fantastického výběru barev a vzorů květů. Semínka klíčí nejlépe při 22 °C. PO dvou týdnech teplotu snížíme na 16-18 °C. Miniaturní semena petúnií jsou většinou prodávána ve formě peletek – jsou obaleny slupkou z kaolinu. Je třeba je důsledně udržovat vlhké, aby semínka mohla vyklíčit.
Časné výsevy do skleníku a pařeniště
Mrkev
Můžete vysévat do vytápěného skleníku, za příznivého počasí i pařeniště nebo nevytápěného skleníku. Při teplotě 10 °V vyklíčí do tří týdnů, při 15 °C do dvou týdnů. Do týdne vyklíčí při 20 °C, ovšem předpěstování a přesazování je v případě této kořenové zeleniny nevhodné. Můžeme však zkusit vysít již naklíčená semena.
Ředkvička
Ředkvičky ve skleníku a pařeništi můžete sklízet velmi časněAutor: Shutterstock.com / Hirundo
Můžete vysévat do vytápěného skleníku, za příznivého počasí i do pařeniště, nevytápěného skleníku, v teplejších oblastech i na venkovní záhony pod netkanou textilii. Ředkvička nejrychleji klíčí při 20 °C, ale do dvou týdnů vyklíčí i při 10 °C.