Jak pěstovat vánoční stromek v květináči?

Vánoční stromek, který s námi stráví mnohé Vánoce a po zbytek roku si bude spokojeně žít v květináči – to je pro vášnivé pěstitele, milovníky rostlin a zahrady lákavá představa.

Když klasický vánoční stromek, tak řezaný nebo v květináči. Umělé jehličí není pro vášnivé pěstitele a zahradníky nic lákavého, stromek putující z Asie navíc není ani voňavý, ani ekologický. Pěstovat si vánoční stromek po mnoho let je krásný pocit, nemusíme se s ním loučit, když svátky pominou.

Vánoční stromek v kontejneru kupujeme v dobrém zahradnictví, poctivě zapěstovanýVánoční stromek v kontejneru kupujeme v dobrém zahradnictví, poctivě zapěstovanýAutor: Shutterstock.com / gpointstudio

V dostatečně velké pěstební nádobě může žít po mnoho let, zvláště pokud zvolíme zakrslý kultivar. Dobře mu bude na mírně zastíněném místě, půda v květináči by se neměla přehřívat a nenecháme ji ani vyschnout – nádobu můžeme také zapustit do země. Stromek pravidelně přihnojujeme hnojivem pro jehličnany.

Na Vánoce si můžete pořídit i stromek, který poté poputuje zpět do lesa. Více na https://www.veronica.cz/vanocni-stromky-zpatky-do-lesa

Krátká návštěva 

Aby živý stromek svátky ve zdraví přežil, nesmíme ho probudit z přirozeného zimního spánku.

  • V teplém pokoji by neměl pobývat déle nežli tři dny, samozřejmě co nejdále od topení.
  • Důležitá je i vlhkost vzduchu, která by měla přesahovat 50 %, aby stromek netrpěl. Proto ho často rosíme, a ještě lepší je pod něj postavit zvlhčovač vzduchu neb difuzér, který kolem sebe šíří jemnou mlhu. Když bude stoupat skrze jehličí, silice ji jemně provoní.
  • Substrát udržujeme stále mírně vlhký, vysychání zabrání i mulč, který ho zároveň ozdobí. Použít můžeme mech, slupky z kakaových bobů, lýko, skořápky ořechů… také sníh je pěknou, i když pomíjivou ozdobou, která stromek zároveň zavlaží.
  • Pokud používáme světelné řetězy, tak pouze takové, které nevydávají žádné teplo.
  • Změna teplot by neměla být náhlá, přesun z mrazu do pokojové teploty by byl příliš prudký. Stromek při přesunu domů i zpět necháme pár dní aklimatizovat na chladném, ale bezmrazém a světlém místě.

Venku je mu dobře

Zápraží může stromek zdobit po celé svátkyZápraží může stromek zdobit po celé svátkyAutor: Shutterstock.com / tchara

Stromek v květináči nás může těšit raději po celé svátky, jen by neměl být po celou dobu uvnitř, ale venku za oknem, kde ho můžeme také vidět. Za silnějších mrazů je však třeba zaizolovat nádobu, aby kořeny nepromrzly. Nejjistější je zapustit květináč do země a vršek zamulčovat listím či slámou. Nebo pěstební nádobu obalte několika vrstvami bublinkové fólie, filcem, obložte polystyrenem. Jak poslední vrstvu můžete použít jutu nebo jakýkoli jiný dekorační materiál. Pozor na to, že i když venku v chladu stromek vypije vody minimum, přeci jen je omezen nádobou – trochu vláhy mu proto občas dopřejte, pokud ho nesvlaží déšť nebo sníh. Záleží i na druhu, smrk je žíznivější než borovička.

Laisser un commentaire