Díky trvanlivosti dýní můžeme semena vybírat teprve když plody postupně zpracováváme v kuchyni. Klíčivost si zachovávají po mnoho let, je však třeba vytřídit kvalitní a před uskladněním je usušit.
Plod je na osivo vhodný, když je botanicky zralý, to znamená, že má tvrdou slupku (nelze do ní rýpat nehtem) a rovněž tvrdou a zaschlou stopku. Tykve uskladňujeme a „necháváme dojít“, vhodná je suchá, jen mírně teplá místnost. Sklep by byl příliš chladný a vlhký, dýně v něm snadno plesniví. Pokud máme více odrůd s podobnými plody, vždy je označíme, abychom je později rozeznali; použít lze například popisovač, kterým píšeme přímo na slupku.
Dužinu dýně využijeme v kuchyni, semena dosušíme, vyčistíme a uskladnímeAutor: Shutterstock.com / Charlotte Lake
Semena z kuchyně
Nemusíme spěchat, plody vydrží velmi dlouho. V domácnosti získáváme osivo postupně tak, jak dýně spotřebováváme. Vždy před vařením je rozřízneme nožem nebo rozsekneme sekerkou a semena vybereme prsty. Pokud je to možné, vyjímáme jen čistá semena, bez zbytků dužiny. Ušetříme si tak práci s čistěním. Někteří semenáři propláchnou semena proudem vody či je krátce prokvasí, nebývá to ale nutné.
Sušíme zvolna
Vybraná semena rozestřeme do tenké vrstvy, aby neležela na sobě (mohla by plesnivět), a za pokojové teploty je zvolna sušíme. Občas je promícháme, aby nezůstala slepená a dosychání se urychlilo. Poté je dočistíme tak, že je dobře promneme v dlaních. Odpadají tím zbytky dužiny a blanky, jimiž byla semena obalena. Opatrní jsme u bezslupkých olejných odrůd – dbáme na to, abychom semena nepoškodili. Pak odstraníme takzvaná hluchá semena, která často vypadají jako plná. Poznáme je tak, že se při zmáčknutí mezi prsty snadno zlomí – u plných to nedokážeme, jsou tvrdá a odolná. Hluchá semena jsou také lehčí, proto je můžeme z misky vyfoukat, přičemž s miskou kroužíme, aby je to vyneslo na povrch. Semena můžeme také na mírném větru přesypávat z misky na misku.
Dýňová semena si zachovávají klíčivost po mnoho letAutor: Shutterstock.com / A_M_Radul
Dlouhá klíčivost
Suchá vyčištěná semena popíšeme názvem druhu, odrůdy a rokem sklizně (např. tykev velkoplodá, pečárka, 2017). Abychom zachovali variabilitu odrůdy, bereme osivo vícero plodů z několika rostlin. Podmínkou je také uchovat čistotu odrůdy – aby příště vyrostla opět dýně stejných kvalit. To zajistíme za vegetace buď prostorovou izolací, tedy dostatečnou vzdáleností od jiné odrůdy stejného druhu tykve, nebo ručním opylováním. Osivo si drží dlouhou klíčivost řadu let, jestliže se nám tedy osivaření podaří, budeme mít zásobu semen na čtyři, šest i více let. Osvědčené v domácím semenaření jsou různé typy dýně Hokaido, slovenské sorty pečárka, panská, Pečárka od Hornádu I a II, ale i různé odrůdy cuket a patizonů, rovněž tak dýně špagetová, olejná a další.