Výsadba stromku krok za krokem

Sazenice opadavých dřevin můžeme vysazovat do první půli listopadu. A vzhledem k nezvykle teplému podzimu je stále času dost. Nespěcháme ani při samotné výsadbě, stromek se za pečlivost odmění.

Na správním postupu výsadby velmi záleží. Dobře zasazený stromek má tu nejlepší šanci ujmout se, zapustit kořeny v naší půdě a utěšeně růst. Vybereme vhodné místo vzhledem k druhu dřeviny a jejímu budoucímu vzrůstu  pak už jen nabrousíme rýč a pustíme se do radostné práce.

Jak zasadit strom?

  • Správnou hloubku výsadby poznáme díky položení násady z okraje na okraj jámySprávnou hloubku výsadby poznáme díky položení násady z okraje na okraj jámyAutor: Shutterstock.com / azem

    Vykopeme dostatečně širokou a hlubokou jámu (přesahující rozměr kontejneru nebo délku kořenů prostokořenných sazenic) a rycími vidlemi nakypříme půdu na jejím dně. Kořeny by měly být v jámě volně rozloženy, nesmí se ohýbat zpět, přičemž kolem nich a pod nimi by měl ještě zbýt prostor alespoň 15 cm   – ten vyplníme vrstvu kvalitní zeminy obohacené kompostem.

  • Stromek vysadíme tak hluboko, jako rostl ve školce, obvykle těsně pod místem štěpování. Hloubku jámy upravíme vrstvou substrátu.
  • Na kořeny rozhodíme několik lopatek substrátu a jemně stromkem zatřeseme, aby se substrát usadil. Postup opakujeme a půdu vždy jemně přitiskneme. Při tomto postupném plnění jámy stále kontrolujeme, zda je stromek stále ve správné, svislé poloze.

Ovocné stromky plodí velmi brzyOvocné stromky plodí velmi brzyAutor: Shutterstock.com / Filip Fuxa

  • Když je jáma zaplněná ze tří čtvrtin, sazenici důkladně zalijeme, a poté znovu podokončení výsadby. 
  • Spolu se stromkem vložíme do jámy podpěrný kůl a zasypáváme jej stejně, jako kořeny. Stromek pak připevníme jedním nebo dvěma úvazy, které v místě dotyku s kmenem podložíme, aby kmínek netlačily.
  • Jako ochrana kořenů před vysoušením sluncem a větrem je ideální mulč. Pod sazenici na povrch půdy nakonec nasteleme slámu, posečenou trávu, listí.

Zálivka je nezbytná

Mladé stromky je třeba za suchého počasí, jaké nyní panuje, důkladně zalévat i po výsadbě – raději několika konvemi najednou, nežli sprškou denně – aby se voda (nejlépe odstátá dešťovka) dostala opravdu až ke kořenům. Půdu pod stromky mulčujeme trávou nebo slámou, což výpar vody rovněž sníží, pod staršími můžeme pěstovat i letničky nebo zelené hnojení. Na podzim jim prospěje až 10 cm vysoká nastýlka z kompostu nebo uleželého hnoje, která poslouží zároveň jako hnojivo.

 

Laisser un commentaire