Velikonoční beránek se obvykle peče ve speciální formě. Co však ve chvíli, kdy takovou formu nemáme? I tak může tohle typické velikonoční pečivo zdobit náš stůl. Inspirujte se dvěma variantami beránků, na něž vystačíte s běžným vybavením kuchyně.
Mrkvový beránek
Korpus:
- mrkev 300 g
- hladká mouka 300 g
- prášek do pečiva 1 sáček
- sůl špetka
- cukr krupice 190 g
- mandlová mouka (či velmi jemně umleté mandle) 50 g
- vejce 3 ks
- slunečnicový olej 100 ml
- vanilkový extrakt ½ lžičky
Krém:
- čerstvý smetanový sýr 400 g
- máslo 100 g
- citronová šťáva 1 lžička
- cukr moučka podle chuti
Na ozdobu:
- drobné bílé bonbony marshmallows
- marcipán
- potravinářské barvivo červené a černé
- trochu másla
Na pečicím papíře obkreslíme a vystřihneme kruh na dno, nastříháme pruhy papíru na boky formy. Dortovou formu velmi lehce (aby papír neujížděl) vymažeme máslem a vyložíme pečicím papírem.
Mrkvový beránek pečený bez formy.Autor: Kamila Procházková / Foto
Mrkev jemně nastrouháme, popř. ji můžeme jemně rozsekat v mixéru.
Smícháme hladkou a mandlovou mouku, sůl, cukr a prášek do pečiva. Mrkev přisypeme do suché směsi a promícháme tak, aby se rovnoměrně obalila.
Celá vejce vyšleháme do pěny.
Do suché směsi stěrkou opatrně zapracujeme vyšlehaná vejce a olej, těsto nalijeme do formy a pečeme při 175 oC 30–40 minut. Upečený korpus necháme 10 minut prochladnout, poté vyklopíme a necháme zcela vystydnout.
Na krém předem necháme změknout máslo. Změklé ho rozmícháme se smetanovým sýrem, citronovou šťávou a moučkovým cukrem podle chuti.
Mrkvový beránek Autor: Kamila Procházková / Foto
Korpus vodorovně prořízneme, naplníme třetinou krému a přiklopíme. Povrch dortu hladce potřeme krémem.
Část marcipánu obarvíme červeným potravinářským barvivem narůžovo. Z bílého marcipánu vyválíme „tvář“ beránka. Marcipánový plát zespoda mírně potřeme máslem a položíme na dort. Máslo zabrání rozpouštění marcipánu syrovátkou z krému. Z bílého a růžového marcipánu vytvarujeme ouška, spodní část opět pomažeme máslem a zapíchneme do dortu. Marshmallows vyskládáme na povrch dortu tak, aby vytvořily „vlnu“. Černým potravinářským barvivem dokreslíme očka a čumáček beránka.
Pokud potřebujeme dort déle skladovat, přidáme marcipánové ozdoby až těsně před podáváním, ani potření máslem nezabrání při delším pobytu v chladničce navlhnutí marcipánu.
Kynutý makový beránek
Kynutý makový beránek pečený bez formy.Autor: Kamila Procházková / Foto
Těsto:
- hladká mouka 300 g
- cukr krupice 60 g
- instantní droždí ½ sáčku
- sůl špetka
- rozpuštěné máslo 60 g
- vejce 1,5 ks
- vlažné mléko 100 ml
Náplň:
- mletý mák 80 g
- mléko 40 – 60 ml
- cukr krupice 80 g
- citronová kůra
- mletá skořice
Na dohotovení:
- vejce ½
- rozinka 1 ks
Smícháme mouku, cukr, droždí a sůl. Vejce vidličkou rozšleháme, oddělíme část na potření, zbytek přilijeme k suché směsi společně s rozpuštěným máslem a vlahým mlékem. Vypracujeme hladké pružné těsto. Necháme v teple kynout, až zdvojnásobí svůj objem.
Zatím uvaříme náplň – mletý mák zalijeme mlékem (potřebné množství mléka se různí podle toho, jak moc je mák vysušený, proto začneme raději malým množství a případně přilijeme), ochutíme cukrem, skořicí a citronovou kůrou a 10 minut provaříme na mírném plameni. Necháme vystydnout.
Plech pokryjeme pečicím papírem.
Z vykynutého těsta třetinu oddělíme. Zbylé dvě třetiny rozválíme na vále poprášeném moukou, potřeme makovou náplní a srolujeme. Ostrým nožem ze závinu krájíme 3 cm silná kolečka a skládáme je vedle sebe na plech do tvaru oválu.
Odložené těsto rozdělíme na 5 kusů – největší na hlavičku, 2 menší na nohy, 1 menší na ocásek a nejmenší na ouško beránka. Kusy těsta rukama zaoblíme a vymodelujeme hlavičku s mírně protaženým čumáčkem, kulatý ocásek a nožičky, které potřeme vejcem a přilepíme k „tělu“ beránka. Nožem poté částečně nařízneme „nožičky“. Z nejmenšího kousku vymodelujeme ouško a vejcem přilepíme na hlavičku. Celého beránka potřeme vejcem. Na hlavičku přilepíme oko z rozinky.
Pečeme při 200 oC asi 20 minut dozlatova.
Další recepty Kamily Procházkové najdete na webu celorocnikucharka.cz