Právě na podzim nasazují poupata a začínají kvést. Bramboříky jsou děti zimy. Ve své domovině – v jižních lesích, kde je chladno, avšak nemrzne – rozkvétají, když ostatní rostliny spí.
Pokojové bramboříky jsou okouzlující květiny. Jedinou nevýhodou je, že v přetopeném pokoji se jim nedaří a jejich krása uvadne zbytečně brzy. Pokud jim ale najdeme místo, kde se teplota pohybuje mezi 10–16 °C, mohou kvést neuvěřitelně dlouho. Kromě vhodné teploty potřebují bramboříky dostatek světla, ale rozptýleného – přímé sluneční paprsky jim nesvědčí. Prospívá jim i vyšší vzdušná vlhkost, jsou to původně lesní květiny.
Dokud nemrzne, bude se bramboříkům dařit na zahraděAutor: Jana Bucharová / Foto
Zálivka a hnojení podpoří kvetení
Bohatě nakvétající bramboříkAutor: Shutterstock.com / joloei
Rostliny zaléváme zespodu měkkou vodou (ideální je dešťová), proud by se nikdy neměl dostat na hlízy, které by mohly uhnívat. Bramboříkům svědčí mírně vlhký substrát, který však může mezi jednotlivými zálivkami trochu proschnout. Pokud rostlině před zalitím mírně zavadají listy, neuškodí jí to tolik, jako přelévání. Každých čtrnáct dní až do odkvětu přidáme do zálivky tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.
Tvorbu nových poupat a květů podpoříme odstraňováním květů již odkvetlých. Měly by se i s celou stopkou vykroutit, stříhání vhodné není. Stejně tak odstraňujeme žluté listy.
Když brambořík odkvete
brambořík perský (Cyclamen persicum)Autor: Shutterstock.com / Hein Nouwens
Brambořík, který po celé vánoční svátky i déle lahodil očím množstvím květů, začne nejpozději na sklonku zimy uvadat. Nastává čas k odpočinku, proto necháme hlízu bez obav zaschnout. Poté ji vyjmeme z nádoby a až do další sezony ji uchováváme na chladnějším, suchém místě. Ale i hlízy, které jsou ponechány v nádobě, obvykle opět vyraší a vykvetou, pokud bude substrát přes léto spíše suchý a nádoby umístěny na stinném místě.
Nejlepší dobou, kdy rostlinám dopřát nový výživný hlinitý substrát, je polovina léta. Ještě odpočívající hlízu přesadíme do nové nádoby, která by ale neměla být větší než ta původní (v příliš prostorném květináči bramboříky méně kvetou), a do poloviny ji zahrneme substrátem. Ideální je směs listové zeminy, humusu, rašeliny a písku v poměru 3:1:1:1. V druhé polovině léta začne hlíza rašit.
Foto: Autorka a Shutterstock