Připište si na nákupní seznam ocet, citrony, olej, sůl, prášek do pečiva a jedlou sodu. Tentokrát je však nebudete potřebovat na vaření či pečení, ale na efektivní a ekologický úklid domácnosti. Jak na to?
Jsou drahé, dráždí pokožku, sliznice a neprospívají přírodě. Tak lze shrnout hlavní negativa většiny chemických čistidel. Pro úklid domácnosti přitom stačí výbava v řádu desetikorun, kterou máte možná už ve spižírně. Inspiraci jsme hledali mezi dobrými radami našich babiček.
Svěžest v rytmu citronu
Cítíte i po umytí z dřevěných kuchyňských prkének potraviny, které jste na nich krájeli? Posypte je hrubozrnnou solí a poté potřete rozkrojeným citronem. Nechte chvilku působit a spláchněte horkou vodou. Pokud preferujete mytí v myčce, i pro ni je citron skvělým osvěžovačem. Dejte ho rozkrojený do vrchní přihrádky. Po otevření myčky vás překvapí svěží odér. Citron díky vysokému obsahu kyselin zkrátka boduje. Můžete jen použít i jako osvěžovat vzduchu. Stačí jej vymačkat a dvě lžičky šťávy promíchat se dvěma lžičkami jedlé sody, přibližně šesti kapkami libovolného esenciálního oleje a dvěma hrníčky vody. Směs nalijte do rozprašovače a můžete s ní provonět byt.
Citron čistič čištěníAutor: Archiv ireceptar.cz
Ocet na piedestal
Je antibakteriální, s trochou snahy si dokáže poradit s mastnotou a krásně likviduje vodní kámen. Řeč je o obyčejném octu. Kromě toho, že je perfektním čistidlem, které oceníte zejména v koupelně, vám může ušetřit za instalatéra, nebo minimálně za koupi „krtka do odpadů“. Pokud vám neodtéká dřez či vana, zkuste nejdříve tento šetrný způsob vyčištění odpadu: Nasypte do něj tři prášky do pečiva a zalijete hrnkem octa a hrnkem horké vody. Budete se divit, co všechno z odpadu vybublá ven.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Hnojivo od snídaně
Kávovou sedlinu nebo sypaný čaj neházejte do dopití do koše. Bude se vám hodit na zahradničení. Jde totiž o skvělé hnojivo pro rostlinky. Tento „recept“ ocení zejména interiéroví pěstitelé.
Z octa si lehce vyrobíte i čistič různých povrchů. Jen počítejte s delší dobou „zrání“. Tentokrát je vhodnější nahradit klasický ocet vinným. Připravte si sklenici a slupky od citrusů, ideálně pomerančů. Ty nacpěte do sklenice, jako když vyrábíte utopence. Zalijte vinným octem a nechte v šeru tři měsíce odstát. Dvakrát týdně nálev protřepejte. Teprve po čtvrt roce můžete nálev slít a začít používat.
Na nábytek i na okna
Ocet dokáže nahradit dokonce i leštěnku. V poměru 1:2 ho smíchejte s olivovým olejem. Teď vám již stačí jen najít flanelový hadřík a leštit. Pokud vás dráždí na světlém dřevěném nábytku jemné škrábance, zkuste na ně vyzrát opět olejem – tentokrát ale pančovaným citronovou šťávou v poměru 1:1.
Ocet čištění čistič čistotaAutor: Archiv ireceptar.cz
Ocet se bude hodit dokonce i na okna. Smíchaný v poměru 1:1 s vodou vám spolu se stěrkou na běžně špinavé okno vystačí. Ideální je roztok nalít do rozprašovače. Pokud se snažíte marně vzpomenout, kdy byla okna umytá naposled, odstraňte před mytím zaschlou špínu rozkrojenou cibulí. Bičoval-li okna silný déšť, zůstanou na nich zaschlé kapky. Na ty pomáhá vystydlý pytlíček použitého černého čaje, případně rovnou v hrníčku spařený silný černý čaj. Trápí vás snad mastné fleky? Ty ze skleněných tabulí při změnu odstraníte, když v horké vodě rozmícháte trochu mýdla a citronovou šťávu.