Předpěstované travní koberce – řešení pro nedočkavce

Podzim a jaro jsou nejlepší dobou pro rekultivaci trávníku. Travní koberce se dají položit téměř kdykoli. Doslova během pár dní díky nim přeměníme nevzhledný pozemek v reprezentativní prostor. Hodí se i pro rodinné zahrady?

Nejlevnější variantou je samozřejmě založení trávníku vlastními silami. Pokud se rozhodnete, že na péči o trávník nemáte dostatek času a nevadí vám vyšší náklady, je další možností objednat si specializovanou firmu, která si s trávníkem poradí rychle a odborně. Profesionální služby můžete využít na založení trávníku nebo si nechat rovnou položit předpěstovaný kobercový trávník.

Pokládku zvládnete samiPokládku zvládnete samiAutor: Shutterstock.com / Olga Kuzyk

Pěstování od semínka

Travní koberec je vlastně předem předpěstovaný trávník, který firmy pěstují ve speciálních trávníkových školkách. I zde se začíná od semínka, trávník je ošetřován, odplevelován a hnojen, aby byl pěkně hustý a v dobré kondici. Pečuje se o něj v průměru 10-12 měsíců, dokud není dostatečně zakořeněný a kompaktní. Následně se pomocí speciálního stroje odřízne i s potřebnou vrstvou zeminy, svine a přepraví k zákazníkovi. Šířka travního pásu se nejčastěji pohybuje mezi 30-45 cm, může se ale lišit podle jednotlivých dodavatelů. Délka kobercové role je obvykle 2,5 m, váží 20-25 kg. Travní směs osiva je tvořena asi z poloviny semínky lipnice luční (Poa pratensis), zbytek představuje jílek vytrvalý (Lolium perenne) a kostřava červená (Festuca rubra). Vegetační vrstva je vysoká asi 2-3 cm. Pořizovací cena takového trávníku je samozřejmě vyšší, za 1m2 zaplatíte orientačně 150 korun. Cena se odvíjí také od toho, zda si objednáte trávník i s pokládkou, jestli požadujete terén na trávník připravit apod.

Rychle k zákazníkoviRychle k zákazníkoviAutor: Shutterstock.com / segetouch

Příprava půdy jako na výsev

Pokládka travního koberce je možná téměř po celý rok. Nejvhodnějí období je od dubna do konce října, teploty však musí být nad nulou. Půda se přesto musí připravit stejně jako na výsev trávníku. Pozemek je nutné vyčistit, urovnat podklad a připravit pod trávník správný substrát nebo alespoň 15 cm písčité zeminy. Následně se zemina válcuje a zavlažuje, trávník se pokládá jeden až dva dny po dokončení příprav plochy. Travní koberce se pokládají na vhlkou půdu, kterou je dobré mírně prohrábnout a nakypřit. Díky tomu se trávníkový drn dobře spojí s podložím. Trávníkové pásy by měly být položeny do 24 hodin od sloupnutí, myslete na to při objednání a plánování. Pokud nestihnete dodržet uvedenou lhůtu, trávník na stinném místě rozbalte a zavlažte. Stejně tak radši trávník schovejte do stínu, jestliže teploty dosahují na 25 °C

Zeleň vyroste mrknutím okaZeleň vyroste mrknutím okaAutor: Shutterstock.com / Zurijeta

Trávník rychle

Pokládat začněte u nejdelší strany pozemku, svahy drnujte od vrcholu k úpatí, pásy pokládejte svisle nebo šikmo, nikdy vodorovně. Nešlapejte na připravený povrch půdy, k pohybu využijte položená prkna. Nakonec trávník uválcujte. Trávník po položení dostatečně zavlažte vodou, ihned po pokládce dávkou 15–20 l/ m2 a zálivku opakujte v menších dávkách 1–3x denně dle počasí, po dobu dvou týdnů. Základního prokořenění dosáhne trávník za dva týdny a plnou zátěž si můžete dovolit zhruba za šest týdnů. První sečení provádějte asi po jednom až dvou týdnech nebo když trávník dosáhne výšky okolo 7 cm. Sečte šikmo ke směru položení drnů. Trávník zkracujte maximálně o třetinu jeho délky a sekejte ho pravidelně jednou týdně. Trávníkové koberce začínejte hnojit po dvou až třech týdnech po položení.

Laisser un commentaire