Inspirace pro krásnou koupelnu: Nejkrásnější a praktická umyvadla

Ať budujeme novou koupelnu, nebo ta stará prochází rekonstrukcí, určitě bychom měli dostatečné úsilí věnovat výběru vhodného umyvadla. Mělo by být nejen krásné, ale také praktické. Výrobci umyvadel nabízejí širokou paletu materiálů i tvarů.

Do koupelen se dávají umyvadla zavěšená, zapuštěná nebo tzv. na desku. Právě ta poslední, která připomínají starobylá umyvadla a toaletní stolky, se těší pozornosti těch, kteří si rádi první kroky do nového dne ozvláštní něčím hezkým a příjemným. 

Ceny ovšem začínají zhruba na šesti tisících korunách. Kdo dá přednost půvabu strohé účelnosti, ušetří.

V početnějších rodinách se vyplatí vybavit koupelnu dvěma umyvadly nebo dvojumyvadlem, aby den nezačínal frontou na mytí. Ta k pohodovému rodinnému ránu určitě nepřispěje. 

Lokty mají zůstat výš než dlaně

Výška umístění umyvadla má sice odpovídat postavě jeho uživatele, těch však v domácnosti bývá víc, děti rostou, muži jsou vesměs vyšší než ženy. Za standard se pokládá umyvadlo ve výšce 85 až 90 cm. Výrobci radí, aby se zákazníci drželi zásady, že při mytí rukou nesmí stékat voda k loktům.

moderní umyvadlamoderní umyvadlaAutor: Archiv ireceptar.cz

Pro umyvadla široká 55 až 60 cm bývá běžná hloubka (od stěny) 45 až 56 cm. Ale tam, kde je málo místa, postačí umyvadlo s hloubkou do 38 cm, ale raději s větší odkladní plochou po stranách nebo zapuštěné do desky. 

Jestliže chcete doplnit umyvadlo o závěsnou skříňku, doporučuje se odstup od podlahy kolem 20 až 25 cm, to kvůli úklidu. Pokud má skříňka sokl, mělo by umyvadlo vystupovat dopředu, nebo musí sokl z důvodu pohodlného přístupu alespoň 15 cm dozadu.

Méně obvyklé materiály působí efektně 

Za velký hit jsou pokládána umyvadla ze skla, nerezu či umělého kamene. Nic proti nim, ovšem první dva typy kladou velké nároky na úklid a levné také nejsou. Hlavně na nerezu uvidíte každou zaschlou kapku vody.  

Umyvadla z materiálů označovaných jako umělý kámen se velmi dobře udržují, odolávají vysokým teplotám i všemožným, v domácnosti běžně používaným chemikáliím. Jsou vlastně téměř nezničitelná.

skleněné umyvadloskleněné umyvadloAutor: Archiv ireceptar.cz 

Navíc není problém nechat si je vyrobit včetně odkladní desky, tedy naprosto beze spár. Za tuto úpravu však musíte počítat s nějakou tou korunou navíc. Cena za metr čtvereční desky o síle 1,9 cm začíná na osmi tisících, ale může se bez problémů vyšplhat i na dvojnásobek.

Umyvadla ze syntetického mramoru neboli z plaveného vápence se vyrábějí v osmi barevných verzích. Koupit můžete dokonce i umyvadla ze dřeva nebo ze speciálně upravené překližky. Jde však o značně exkluzivní nabídku koupelnových studií a ceny takových umyvadel jsou vysoké.

I levnější řešení může být originální

Do odkladní desky lze zapustit nejen drahé koupelnové umyvadlo, ale také jednoduchý kuchyňský dřez, smaltovaný či nerezový různých tvarů. Ten zpravidla stojí mnohem méně než drahé « speciální » koupelnové umyvadlo. Zvlášť tam, kde rodina dobře využije dvě či více umyvadel, jsou dřezy nejen finančně výhodnou, ale spolu s vhodnou deskou a vodovodní baterií i zajímavou možností, jak interiér přizpůsobit svému vkusu.

Praktická jsou rohová umyvadla doplněná rohovými skříňkami. V obchodech nabízejí nejrůznější řešení s variantami odkládacích desek a úložných skříněk, která malý prostor účelně využijí do posledního místečka.

umyvadloumyvadloAutor: Archiv ireceptar.cz

Někteří výrobci nabízejí za příplatek protišpinivé úpravy umyvadel, která pak nevyžadují každodenní čištění. Většina z těchto úprav však nemá ráda používání abrazivních prostředků, ty by vrstvu odpuzující špínu mohly zničit. Jedno z odolných řešení představuje antibakteriální ochrana Microban používaná při výrobě akrylátových van a umyvadel.

Foto archiv

Laisser un commentaire