Mytí oken není příliš oblíbená úklidová disciplína, ale chtě nechtě ji čas od času musíme podstoupit. Čím déle mytí odkládáme, tím náročnější práce na nás čeká. Prach a pylové částice se usazují nejen na okenních parapetech, ale i v nejrůznějších škvírách a záhybech. Poradíme vám, jak si tuhle nezábavnou práci co nejvíce usnadnit.
Frekvenci mytí oknen bychom měli uzpůsobit jejich znečištění. Než se pustíme do mytí skel, měli bychom důkladně vyčistit okenní parapety a rámy. Zapomenout bychom neměli ani na ty části, které nejsou snadno dostupné – obvykle to bývá horní hrana okna. Nemáme-li sklopná okna, je právě horní hrana pro čištění nejhůře dostupná.
Dokonale přístupná okna
Kdo má okna nízko v přízemí, má vše o něco snadnější. Snadno se k nim dostane z obou stran. Všichni ostatní pak musí řešit, jak skloubit čištění a bezpečnost. Nejprve odstraníme všechny věci z parapetu, pokud jsou v oknech sítě proti hmyzu, které je možné snadno vyjmout, tak je sundáme. Sklopná okna opatrně podložíme, abychom se dostali opravdu ke všem částem rámů.
Plíseň – nejhorší nečistota
Pokud objevíme v rozích oken plísně, měli bychom je odstranit k tomu určenými prostředky. V ideálním případě se pokusíme o to, aby se problém v budoucnu neopakoval. Na vině často bývá nevhodné seřízení oken, v horším případě špatné stavební úpravy. Teprve po odstranění plísní se můžeme pustit do čištění okenních rámů a parapetů.
Pomůže i starý kartáček na zuby
Prach se usazuje nejen na vnější straně oken, ale proniká i do jejich funkční spáry. Aby zbytečně nezkracoval životnost těsnění, důkladně ho ze všech žlábků a záhybů okna vysajeme či jinak odstraníme. Použít můžeme například i vysloužilý kartáček na zuby.
Bleskurychlé čištění
I se silně znečištěnými okny si dokáží poradit dvě běžné domácí ingredience: jedlá soda a peroxid vodíku. Na špinavé místo nasypeme sodu a pak ji trochu polijeme peroxidem. Vznikne hustá kaše, kterou necháme 2-3 minuty působit. Pak ji opatrně setřeme ubrouskem. Potup opakujeme na všech znečištěných místech.