Zvlášť majitelé starších nemovitostí tu a tam na nějakou tu prasklinu na zdi či stropě narazí. A pokud se chystají malovat byt vlastními silami, nezbývá, než nejprve podobné nedostatky kvalitně odstranit. Jaké postupy se nejvíce osvědčily našim čtenářům?
„V podkroví mám prasklý strop s hrubou omítkou. Zkouším prasklinu opravovat, ale nic nepomáhá. Lepit na strop polystyrén se mi nechce. Můžete mi, prosím, poradit?“ Ptal se čtenář Receptáře a sešlo se hned několik čtenářských tipů a zkušeností. Tady jsou.
Gáza nebo ubrousky
Záleží na hloubce spáry.
- Pokud je velmi mělká, použijeme lékařskou gázu, kterou přitiskneme na navlhčený strop a zamalujeme ji do ztracena.
- Když je rýha středně hluboká, asi kolem jednoho centimetru, vyplníme ji akrylátovým tmelem.
- S hlubší prasklinou je to složitější:
Nejdříve vyčistíme prasklinu od prachu. Z papírových ubrousků, které stočíme a namočíme do sádry, vytvoříme válečky.
Sádru rozmícháme v nasyceném roztoku vody a soli (soli tolik, dokud se nepřestane rozpouštět, zhruba 36 g na 100 g vody), a to proto, abychom zpomalili tuhnutí.
Namočené válečky potom vmačkáváme do praskliny a do roviny stropu je zahlazujeme sádrou nebo akrylátovým tmelem.
Tomáš Sadílek, Jičín
Stěrkování stropuAutor: Archiv ireceptar.cz
Stěrkovací tapeta
Mohla by pomoci stěrková tapeta. Jde o český výrobek a slouží jako celoplošný dekorační materiál k úpravám interiérů. Je vyrobená z bavlněné suroviny a na podkladovou plochu se nanáší ve vrstvě 2,5 až 4 mm způsobem, který připomíná štukování.
Zasychání trvá 2 až 5 dní a potom je tapeta pevná, pružná, nárazuvzdorná a na dotek příjemná. V uvedené vrstvě je s ní možné zarovnat nejen křivý podklad, ale rovněž zacelit a zakrýt praskliny.
Jiří Maliník, Aš
míchání stavební hmotyAutor: Archiv ireceptar.cz
Recept na experlitovou kaši
Před časem měl tytéž problémy můj strýc a doporučuje následující recept. Na dva díly sádry dáme jeden díl prosátého písku a tři díly experlitu, (lehkého stavebního materiálu kuličkovitého charakteru), přidáme i trochu primalexu, a celé to naředíme vodou na hustou kaši.
Hmota tuhne pomalu a nepraská. Když po nanesení na strop zavadne, otřeme ji krouživými pohyby vlhkým hadříkem. Po zaschnutí můžeme ihned malovat.
Markéta Sikorová, Kyšice